w

Dlaczego autobusy w Londynie są czerwone?

Wiele miejsc na świecie kojarzy się z pewnymi budynkami czy przedmiotami. Gdy mowa o Londynie, ich nieodzowną częścią z pewnością są czerwone piętrowe autobusy, których nie spotyka się w innych krajach.

REKLAMA

Londyńska historia

Przodkami obecnych piętrowych autobusów był konne powozy, w których zastosowano dwa poziomy siedzeń w celu zabierania większej ilości pasażerów. Z czasem i rozwojem techniki konie zostały zastąpione przez silniki, jednak pomysł dwóch poziomów siedzeń pozostał. Początkowy autobusy miały odkrytą górną część, jednak ze względu na warunki pogodowe bardzo często była ona nieużywana.

fot: Pixabay

Dlaczego czerwony kolor?

Producenci więc podjęli decyzje o tym, aby zabudować również górny poziom, dając podróżnym znacznie więcej komfortu. Natomiast czerwony kolor to nieco inna historia. W XIX wieku funkcjonowało wiele firm, które trudniły się przewozem pasażerów korzystając z piętrowych autobusów. Niektóre jednak nie były do końca w porządku w stosunku do klientów, ponieważ ich kierowcy zbaczali z wyznaczonych tras. Dlatego jednak z większych firm postanowiła zmienić kolor swoich pojazdów właśnie na czerwony, aby odróżniały się od innych. Ten pomysł spodobał się również władzom i policji, uznali oni, iż takie pojazdy są znacznie łatwiej dostrzegalne, dlatego też zwiększy się bezpieczeństwo na ulicach.

Wciąż tak samo

Z czasem to właśnie ta firma zajęła się przewożeniem pasażerów w Londynie, dlatego na ulicach królują piętrowe, czerwone autobusy.  Co ciekawe, od wielu lat są one malowane niezmiennie na ten sam odcień czerwieni, dlatego tak samo starsze, jak i nowsze modele nie różnią się od siebie barwą.

REKLAMA

Wspieramy pszczoły. Milion kwiatów i pszczeli profil na Instagramie

Szklana ścieżka na wysokości 1 403 metrów w Chinach. Widok przyprawia o zawrót głowy!