w

Zielone przystanki w Holandii

Wiosna rozgościła się w Europie już na dobre. Coraz dłuższe i cieplejsze dni, zieleń i śpiew ptaków nastrajają pozytywnie i sprawiają, że na świat patrzy się przez różowe okulary. Władze niektórych z europejskich miast wiosenną aurę postanowiły wspierać. Tak jest m.in. w Utrechcie w Holandii.

REKLAMA

Zielone miasto

Utrecht z dnia na dzień się zazielenił. Władzę miasta zdecydowały się posadzić na przystankach komunikacji miejskiej rozchodnika. Jest to popularna w uprawie bylina, która często gości na skalniakach. Nie ma ona wygórowanych oczekiwań w zakresie pielęgnacji, a przy tym jest niezwykle estetyczna To jednak niejedyne zalety tej rośliny. Przechwytuje ona też tzw. cząstki stałe, które wchodzą w skład smogu, gromadzi wodę deszczową, a w czasie upałów obniża temperaturę powietrza, jednocześnie nie nagrzewając wiaty przestanku przed nagrzewaniem. Zielone przystanki mają również przyciągać pszczoły, trzmiele, motyle i ptaki, czyli zwiększać różnorodność biologiczną.

W Utrechcie projekt zazielenienia przystanków prowadzony jest już od 2019 roku. W tym roku powstały kolejne. Podaje się, że zmodernizowano już ponad 500 miejskich wiat. Roślinami opiekują się służby miejskie, a za instalacje i konserwacje płacą operatorzy przystanków autobusowych, którzy uzyskują dochód z reklam.

Inspiracja dla mieszkańców

Władze Utrechtu zasadzenie roślinności na wiatach przystankowych uzasadniły chęcią wprowadzenia eko rozwiązań do przestrzeni miejskiej. Zielone przystanki mają być też inspiracją dla mieszkańców Utrechtu do instalowania ogrodów na dachach własnych domów. Ci, którzy się na to zdecydują, mogą starać się o miejskie granty.
Źródło: archdaily.com/

REKLAMA

Wzruszająca fotografia pingwinów z Australii – musisz ją zobaczyć!

unsplash.com

Europejczycy przesiadają się na rowery