w

Europejczycy przesiadają się na rowery

W europejskich miastach przybędzie ścieżek rowerowych. Ich powstanie jest jednym z elementów planu powrotu do normalności po pandemii koronawirusa. Ścieżki rowerowe mają zagwarantować ekologiczny transport, a jednocześnie pozwolić zachować bezpieczny dystans społeczny. Budowę nowych ścieżek już zapowiedział Paryż i Mediolan.

REKLAMA

Strade Aperte, czyli rowerem po Mediolanie

Strade Aperte, czyli Otwarte Ulice to akcja, która będzie prowadzona w Mediolanie. Przewiduje ona czasową zmianę ulic w infrastrukturę pieszo -rowerową. Przemalowywanie jezdni ma się rozpocząć już w maju. Władze włoskiego miasta zachęcają, aby obywatele przesiedli się z tłocznej i ciasnej komunikacji na rowery. Dzięki temu będą mogli zachować odpowiedni dystans, a także zadbają o zdrowie.

Fot: Demetrio Scopelliti
Fot: Demetrio Scopelliti

Aby zachęcić Mediolańczyków do podróży rowerem, w mieście ma powstać 35 kilometrów nowych tras rowerowych. W ramach programu Otwarte Ulice poszerzone mają zostać chodniki dla pieszych zmniejszona liczba miejsc parkingowych. Pierwsze zmiany zauważyć będzie można przy Corso Buenos Aires, jednej z głównych ulic handlowych Mediolanu.

Rowerem po Paryżu

Nowe ścieżki rowerowe, a także ograniczenie ruchu samochodowego planowane jest w stolicy Francji. Anne Hidalgo mer miasta już teraz zachęca do korzystania głównie z transportu indywidualnego. Do przesiadania się na rowery zachęcić mają nowe inwestycje, których wartość szacuje się na 23 mld euro. Pieniądze mają być wydane na wprowadzenie ekologicznejmikro komunikacji m.in. rowerów elektronicznych, promocje jednośladów oraz stworzenie velostar, które pozwolą na szybki i wygodny przejazd z przedmieść do centrum. Planowana jest też zmiana funkcjonowania kilku najważniejszych korytarzy transportowych w Paryżu i zarezerwowanie ich tylko dla rowerzystów.

Źródło: miasto2077.p

REKLAMA

Zielone przystanki w Holandii

unsplash.com

W centrum Londynu wyrośnie las