w

W Australii odkryto kolejne dwa gatunki torbaczy!

W ostatnim czasie naukowcy w Australii odkryli, że wolatucha wielka to nie jeden, a trzy gatunki torbaczy. Jak do tego doszło?

REKLAMA

Wolatucha wielka to torbacz wielkości oposa, który na co dzień żyje w lasach wschodniej Australii. Zwierzę to jest bardzo charakterystyczne – za dnia mieszka w dziuplach w drzewach, natomiast w nocy szybuje między nimi, szukając liści eukaliptusa.

W ostatnim czasie naukowcy przeprowadzili badania genetyczne, których wynik został opublikowany w Nature Scientific Reports. Badania te wykazały trzy odrębne gatunki tego torbacza, które występują w pasmach południowych, północnych oraz środkowych.

– Różnorodność biologiczna Australii znacząco się właśnie wzbogaciła. Nie każdego dnia zostaje potwierdzone istnienie nowego ssaka, nie mówiąc już o dwóch nowych – powiedział profesor Andrew Krockenberger z Uniwersytet Jamesa Cooka w Townsville, współautor badań.

Nazwy wszystkich trzech gatunków tego torbacza to „petauroides volans”, „petauroides minor” oraz „petauroides armillatus”.

źródło: Twitter

REKLAMA

Pięć rzeczy, które warto zrobić po kłótni

Kobieta urodziła córeczkę po 28 latach oczekiwania!