w

Stalking – nie takie nowe zjawisko nagabywania i prześladowania

Stalking to zjawisko, o którym często mówi się w kontekście celebrytów. Nieproszonych „wielbicieli” może mieć jednak każdy i problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Mimo obco brzmiącej nazwy stalking jest znany od wieków. Ostatecznie jest to po prostu rodzaj nagabywania, prześladowania, zastraszania. Niekiedy stalking może nawet zakrawać o przemoc. Warto poznać granice tego zjawiska i wskazówki, jak reagować, gdy stajemy się jego ofiarą.

REKLAMA
stalking
Fot. Pexels.com

Odmiany stalkingu

W ramy stalkingu wpisuje się szereg bardzo zróżnicowanych działań. Wspólną cechą jest ich uciążliwa powtarzalność i celowość – to rodzaj szantażu i zastraszania. Mówiąc o stalkerach, wyobrażamy sobie przede wszystkim kogoś, kto nas śledzi albo całymi dniami stoi pod naszym domem. Do tego dochodzą jeszcze inne zachowania, np.

  • wydzwanianie i wypisywanie wiadomości;
  • obrażanie i upokarzanie, zwłaszcza publiczne;
  • przemoc i niszczenie mienia;
  • celowe utrudnianie, w codziennym życiu czy w pracy;
  • natrętne podarki;
  • cyberstalking czyli za pośrednictwem Internetu (maili, mediów społecznościowych).

Co może powodować stalking?

Dla ofiary stalkingu takie działania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Na czele oczywiście jest poczucie strachu i niepokoju. Osoba taka nie może normalnie funkcjonować, często też zachowania stalkera mogą wprost jej to utrudniać. Na skutek stalkingu może ucierpieć mienie, ale też fizycznie sama ofiara.

stalker
Fot. Pexels.com

Ostatecznie długotrwały stalking bardzo poważnie wpływa na psychikę osoby prześladowanej. Może stać się przyczyną depresji, lęków, a nawet prowadzić do próby samobójczej.

Jak reagować?

Stalking jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności. Ostatecznie konieczne jest więc zgłoszenie sprawy na policję. Wcześniej natomiast warto zbierać dowody (możesz też zamontować monitoring).

Powiedz o sprawie swoim bliskim, staraj się zmieniać trasy, którymi chodzisz, ale wybieraj raczej te bardziej uczęszczane. Zmień hasła do kont i zablokuj stalkera, gdzie jest to możliwe. Szczególnie jeśli go znasz, wyraźnie powiedz, że nie tolerujesz jego zachowania i będziesz zmuszona poinformować o tym policję.

REKLAMA
mężczyzna smutny

Zostawiłem żonę, ale gdybym mógł, to cofnąłbym czas. I wcale nie chodzi o nią, a o dzieci

jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Daj się polubić czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie