w

Mindfulness – czym jest bycie tu i teraz i jak to wykorzystać?

Medytacja mindfulness, czyli trening uważności to jedna z bardziej promowanych praktyk. Nie jest to najnowszy trend, jak niektórym by się mogło wydawać, ale opracowane ćwiczenia umysłowe i po części fizyczne, z których psychologia korzysta od lat 70. ubiegłego stulecia. Przekonaj się, jak trening mindfulness może poprawić jakość twojego życia i jak łatwo uczynić go codziennym rytuałem.

REKLAMA
mindfulness
Fot. Pexels.com

Czym jest medytacja mindfulness?

Słowo mindfulness oznacza „uważność” i odnosi się do pełnego, zaangażowanego przeżywania „tu i teraz”. Mówiąc prościej, chodzi o to, by medytacja posłużyła nam do skoncentrowania się wyłącznie na danej chwili. Nasza uwaga, myśli i zmysły skupione są tylko na teraźniejszości, na bodźcach odbieranych w danym momencie, w tym na własnym ciele – przede wszystkim oddechu.

Tym samym wszelkie przemyślenia i przeżycia związane z przeszłością i przyszłością muszą zejść na dalszy plan. Siłą woli i naszego umysłu odpędzamy od siebie przeszłe doświadczenia, czy też plany na przyszłość.

Po co nam bycie tu i teraz?

Technika mindfulness niesie ze sobą wiele dobrodziejstw. Zrozumieli to już terapeuci, wykorzystując ją w leczeniu depresji czy uzależnień, pomocy w opanowaniu stanów lękowych, a przede wszystkim w celu redukcji stresu. Trening uważności może przyczynić się ponadto do pracy z własnym ciałem – zmniejszenia bólu i osłabienia wielu niepożądanych objawów.

medytacja mindfulness
Fot. Pexels.com

Na co dzień praktyka ta pozwala nam lepiej panować nad emocjami. Odpoczywamy od napięć i ciągłego zabiegania, wyrównujemy tętno i możemy naładować się energią.

Mindfulness w praktyce

Jak wygląda trening uważności? Tak naprawdę nie musi wymagać specjalistycznej wiedzy i wyjątkowych umiejętności. Najlepiej zacząć od zatrzymania się w wygodnej pozycji, w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, w miejscu, gdzie nikt nam nie przeszkadza.

Oddychaj spokojnie i koncentruj się na oddechu. Zamknij oczy i postaraj się rozluźnić mięśnie. Nie uciekaj myślami, ale skup uwagę na tym, co się dzieje w tobie i wokół ciebie – na dźwiękach, zapachach, odczuciach fizycznych, ale też na emocjach. A gdy nie możesz znaleźć czasu i miejsca na medytację, ćwicz uważność w dowolnym momencie, koncentrując się na danej chwili i danej czynności.

REKLAMA
po co nam flirt

Po co nam flirt i randka? O rytuałach, którym grozi wyginięcie

relacje damsko-męskie

Relacje damsko-męskie: jak się zmieniały w czasie?