w

Introwertyk i ekstrawertyk: jacy są i jak sobie radzą z codziennością?

Chyba każdy spotkał się z pojęciem introwersji i ekstrawersji. To dwie skrajnie różne osobowości, a co za tym idzie – dwie różne życiowe postawy. Introwertyk i ekstrawertyk muszą się jakoś odnaleźć w rzeczywistości: w relacjach interpersonalnych, w sytuacjach zawodowych, w życiu codziennym. A czy Ty jesteś introwertyczką, ekstrawertyczką, a może ambiwertyczką?

REKLAMA
introwertyk i ekstrawertyk
Fot. Pexels.com

Introwersja, ekstrawersja, ambiwersja – czym są?

Zacznijmy od tego, jakimi cechami wyróżniają się te typy osobowości. Na pierwszy ogień pójdzie introwertyk. To osoba, która jest raczej zamknięta w sobie, ceni sobie spokój i samotność. Nie lubi skupiać na sobie uwagi i męczy ją nadmiar bodźców. W planach na wieczór będzie mieć raczej oglądanie serialu w domowym zaciszu niż wyjście na imprezę.

Zamiast introwertyka na imprezę chętnie wybierze się za to ekstrawertyk. To osoba, która jest dynamiczna, otwarta, nie boi się mówić tego, co myśli, i okazywać emocji. Działa szybko i bez zastanowienia, łatwo nawiązuje znajomości, ale może mieć problem z wyciszeniem i skupieniem.

introwersja i ekstrawersja
Fot. Pexels.com

Kim natomiast jest ambiwertyk? Jeśli na podstawie powyższych opisów nie umiesz powiedzieć, z którym typem osobowości bardziej się utożsamiasz, odpowiedzią na twoje wątpliwości jest ambiwersja. Przejawia się ona połączeniem cech introwertyka i ekstrawertyka, które na zmianę przeważają w zależności od sytuacji.

Introwertyk i ekstrawertyk w życiu codziennym

Każdy z wymienionych typów osobowości będzie się lepiej odnajdywał w innym typie pracy. Ekstrawertyk lubi pracę zespołową, rolę lidera, obcowanie z ludźmi. Szybko podejmie decyzje, będzie odważnie negocjować, zmotywuje do działania współpracowników. Introwertyka natomiast pracodawca będzie doceniać za koncentrację, dokładność i samodzielność. Presja i stres będą jednak szkodzić jego efektywności.

W relacjach towarzyskich to ekstrawertyk będzie zawsze wychodził na pierwszy plan. Wyprzedzi introwertyka w poznawaniu nowych ludzi, wyjdzie z inicjatywą, porwie tłumy. Niepozorny introwertyk będzie jednak mniej powierzchowny, bardziej empatyczny. Okaże się świetnym obserwatorem, a jego węższe grono znajomych będzie starannie dobrane.

REKLAMA
co cenimy w facetach

Co cenimy w facetach: 10 najważniejszych męskich cech

mobbing

Mobbing w pracy i w życiu prywatnym – jak sobie z nim poradzić?