w

Niezwykłe zjawisko na meksykańskiej plaży. Musisz je zobaczyć!

W ostatnich dniach ciekawe zjawisko można zauważyć na meksykańskich plażach. W Acapulco jednym z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w Meksyku na brzegach plaż pojawił się jasnoniebieski bioluminescencyjny plankton. Rozjaśnia on brzeg niezwykłym światłem. Zjawisko to na plażach w Acapulco pojawiło się pierwszy raz od 60 lat.

REKLAMA

Świecące plaże w Acapulco

Świecące na niebiesko plaże w Acapulco są zasługą bioluminescencyjnego planktonu. Przypłynął on na wschodnie wybrzeże Meksyku pierwszy raz od ponad 60 lat i na niebiesko rozświetlił brzeg plaży oraz ocean. Zjawisko można było zobaczyć gołym okiem. Zostało ono uwiecznione przez garstkę ludzi, którzy znajdowali się na plaży mimo pandemii koronawirusa.

Skąd się wziął świecący plankton w Acapulco?

Zaraz po zauważeniu świecącego planktonu w Acapulco powstała teza, że pojawił się on, bo natura zyskała oddech w czasie koronawirusa. Zaprzeczają temu jednak naukowcy. Biolog morski Enrique Ayala Duval wyjaśnił, że: „Bioluminescencja to światło powstałe w wyniku reakcji biochemicznej, w której biorą udział lucyferyna (białko), tlen cząsteczkowy, ATP (adenozynotrifosforan) i enzymem lucyferaza. Lucyferyna zostaje utleniona z udziałem lucyferazy, który przyśpiesza reakcję, a ATP zapewnia energię niezbędną do przeprowadzenia reakcji.”

Co więcej, bioluminescencyjny plankton regularnie pojawia się w regionie plaż na meksykańskiej wyspie Holbox (Isla Holbox). Występuje on od maja do września. Niebieską poświatę można też obserwować w Parku Narodowym Chacahua (Oaxaca, Meksyk). Między sierpniem a marcem na niebiesko świecą się laguny położone w parku.

Źródło: healthyfoodhouse.com

REKLAMA

Caravaggio na ulicach Londynu. Zobacz słynny obraz!

Fot. unsplash.com

Darmowe pojemniki na deszczówkę – odbierz swój