w

Darmowe pojemniki na deszczówkę – odbierz swój

Ekologiczny styl życia postanowiły wesprzeć samorządowe władze województwa małopolskiego. Gmina Zielonki w najbliższym czasie startuje z pilotażowym programem „jestem eko, łapę deszcz”. Inicjatywa ma zachęcić mieszkańców gminy, do zbierania wody deszczowej. Gromadzić będą mogli ją w specjalnych pojemnikach, które mają otrzymać za darmo. Inicjatywa ma pomóc w powstrzymaniu suszy i zachęcić do oszczędzania wody.

REKLAMA

Pojemniki na deszczówkę – za darmo w Małopolsce

Pilotażowy projekt ma na razie być prowadzony w małopolskiej gminie Zielonki. W jego ramach mieszkańcy otrzymają pojemniki, które pomieszczą do 360 litrów deszczówki. Pierwsze pojemniki mają zostać przekazane już pod koniec drugiego tygodnia maja. Zasady akcji wyjaśnia Małgorzata Fordymacka z Urzędu Gminy Zielonki „Na jedną nieruchomość jest przyznawany jeden pojemnik. Wystarczy wypełnić bardzo prosty wniosek, który jest udostępniony na naszej stronie internetowej”.

Fot. unsplash.com
Fot. unsplash.com

Jak wykorzystać wodę deszczową?

Wodę, którą mieszkańcy gminy Zielonki zbiorą do pojemników, będą mogli wykorzystać m.in. do podlewania ogrodów. Inicjatorzy akcji zachęcają, aby w zbiornikach magazynować nie tylko deszczówkę, ale także wodę zużytą do mycia naczyń lub po praniu. Dzięki temu będzie się miało zapas wody do wykorzystania w okresie skąpych opadów. Specjaliści jednocześnie podkreślają, że nie trzeba się przejmować tym, że w wodzie będą detergenty czy sól. Właściwości ekosystemu pozwolą rozłożyć niepotrzebne substancje. Jedyne na, co trzeba uważać to, aby nie gromadzić wody zawierającej środki żrące.

Fot. unsplash.com
Fot. unsplash.com

Jestem eko, łapie deszcz

Program „Jestem eko, łapę deszcz” ma zachęcać do racjonalnego gospodarowania zasobami ziemi, a także przeciwdziałać suszy. Na jego realizację przeznaczono ponad 100 tys. złotych. Mieszkańcy, którzy dostaną pojemnik na deszczówkę, muszą go używać przez 36 miesięcy i napisać sprawozdanie z użytkowania zbiornika.
Źródło: polsatnews.pl

 

REKLAMA

Niezwykłe zjawisko na meksykańskiej plaży. Musisz je zobaczyć!

Nowy trend w mediach społecznościowych – stylówki dla psów