w

Caravaggio na ulicach Londynu. Zobacz słynny obraz!

Głodni sztuki Londyńczycy teraz dzieła największych malarzy będą mogli podziwiać na ulicach miasta. Obrazy pędzla słynnego Caravaggio postanowił odtworzyć artysta uliczny Lionel Stanhope. Jego dzieło można podziwiać m.in. na murach podziemnych przejść w Londynie.

REKLAMA

Wieczerza w Emaus na ulicach Londynu

Wieczerza w Emaus to jeden z najbardziej znanych obrazów włoskiego malarza barokowego Caravaggio. Obraz pochodzi z 1601 roku i powstał na zlecenie Cirice Mattei. Jego tematem przewodnim jest epizod z Ewangelii św. Łukasza, który opowiada o dwóch uczniach Jezusa idących do wsi Emaus w pobliżu Jerozolimy. W czasie drogi prowadzą oni długą rozmowę z nieznajomym o wydarzeniach, które zaszły w Jerozolimie, czyli męce i śmierci Jezusa oraz niewyjaśnionym zniknięciu jego ciała. Spotkanie wędrowców kończy się wspólną wieczerzą, w której czasie uczniowie w nieznajomym rozpoznają postać Jezusa. Ten błogosławi spożywany pokarm. Caravaggio scenę namalował, stawiając na naturalizm i łącząc wydarzenie ze sceną Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii. Za obraz otrzymał 150 skudów.

Fot. reuters.com
Fot. reuters.com

Do tej pory dzieło włoskiego mistrza spotkać można było w National Gallery w Londynie, teraz jego reprodukcje można podziwiać w Ladywell, w południowo-wschodnim Londynie.

Wielka sztuka uliczna

Lionel Stanhope wyjaśnił, że podjął się odtwarzenia dzieła, aby zająć wolny czas, którego mu nie brakowało w czasie lockdown. Dla serwisu Reuters powiedział: Chciałem stworzyć coś dużego, co zajmie mi trochę czasu, po to, aby przetrwać dni, kiedy nie pracowałem. To, dlatego podjąłem się tego wyzwania.

Fot. trtworld.com
Fot. trtworld.com

Lionel Stanhope jest artystą znanym i cenionym za gigantyczne murale miejskie. Jego dzieła podziwiać można m.in. przy dworcach kolejowych. Artysta jest też autorem innego słynnego w ostatnim czasie muralu. Powstał on w pobliżu najruchliwszych dworca kolejowego w Londynie – Waterloo oraz szpitala St. Thomas. Jest on hołdem dla pracowników służby zdrowia, którzy walczyli o zdrowie i życie osób chorych na COVID-19.
Źródło: reuters.com

REKLAMA

Koncert w pustym Royal Albert Hall. Posłuchaj!

Niezwykłe zjawisko na meksykańskiej plaży. Musisz je zobaczyć!