w

Najczęstsze powody rozstań

Każda relacja jest inna, a ludzie są różni. Choć to prawda, to wbrew pozorom większość związków kończy się z tych samych powodów. Co prowadzi do decyzji o rozstaniu? Choć może to dziwić, wcale najczęściej nie jest to zdrada.

REKLAMA
para
fot. Unsplash.com

W ostatnich latach w Polsce w ciągu każdego roku rozwodzi się około 50 tysięcy par. Można szacować, że liczba nieformalnych związków, które kończą się w tym czasie jest podobna. Co pcha zakochanych kiedyś ludzi do pożegnania?

Czytaj także:  Przerwa w związku – czy to ma sens?

Fundusze

Wiele osób podśmiechuje się, że wspólny kredyt łączy dwoje osób silniej niż małżeństwo. Często jednak to finanse są powodem do rozwodu. Ludzie zaczynają kłócić się o pieniądze, jeżeli mają różne podejście do spraw finansowych. W takim przypadku, szybko pojawią się awantury o źle wydane czy zainwestowane środki. Oliwy do ognia może dolać duża dysproporcja zarobków między partnerami. Niestety częściej to panowie źle znoszą lepiej zarabiające żony.

Rutyna

W każdym związku w pewnym momencie wkrada się odrobina nudy. Kiedy opadają pierwsze emocje, zmieniają się relacje partnerów. Nie zawsze monotonia musi być czymś złym, ale… Ludzki mózg nie lubi rutyny. To ona usypia czujność i obniża sprawność intelektualną. Kiedy partnerzy zaczynają się nudzić, zaczynają szukać rozrywki gdzie indziej. Nie zawsze odchodzą do innej osoby. Czasem wybierają nowe hobby, albo popadają w nałogi.

Brak wspólnych zainteresowań

Przeciwieństwa się przyciągają. Jednak, kiedy żadne zainteresowania nie łączą partnerów, może pojawić się problem. Kiedy ogień przygasa i pojawia się rutyna, może okazać się, że w ogóle nie spędzają razem czasu. Ciągłe odosobnienie sprzyja rozluźnieniu relacji. W końcu drogi partnerów zaczynają się całkiem rozchodzić.

Patologiczna zazdrość/ nadmierna kontrola

Odrobina zazdrości o partnera jest naturalna. Kiedy jednak staje się nadmierna i powoduje ciągłe awantury, musi prowadzić do katastrofy. Bardzo często w ślad za nią podąża nadmierna kontrola. Jak wiadomo, to zaufanie jest podstawą związku. Jeżeli jest podkopywane przez partnera, który wszędzie wietrzy zdradę, nie może to skończyć się dobrze.

Czytaj także:  Pierwsza randka: pakiet porad, by zakończyła się sukcesem

Zdrada

Szacuje się, że zdrada jest przyczyną 25 proc. rozwodów w Polsce. Co do niej prowadzi? Czasem oziębłość w sypialni, czasem emocjonalna obojętność. Nierzadko do zdrady drugiej osoby pcha nadmiar rutyny. Wiele osób przyznaje, że zdrada to jedna z niewielu rzeczy, której nie mogłaby wybaczyć partnerowi czy partnerce.

REKLAMA

Jestem wciąż młoda, ładna, niegłupia, ale nigdy nie znajdę sobie faceta. Powód jest prosty…

piękna kobieta

Był 17 lat starszy i po 3 spotkaniach zaproponował mi wspólne życie. Coś mi nie grało…