w

Związek z dużą różnicą wieku – czy ma szansę?

 

REKLAMA

Związki z dużą różnicą wieku często szokują. Zwłaszcza te, w których to kobieta jest sporo starsza od partnera. Do dojrzalszej osoby z miejsca przypina się łatkę sponsora, a do młodszej interesownej zabaweczki. Wiele osób podważa szczerość uczuć w takim miłosnym układzie. Czy jednak związki z dużą różnicą wieku nie mają szans?

fot.Unsplash.com

Niewielki odsetek

Według badań Pew Research Center, ponad 70 procent Amerykanów pierwszy raz wychodzi za mąż za osobę w podobnym wieku. Co ciekawe, także w przypadku ponownych związków niewiele osób decyduje się na małżeństwo ze sporo młodszą osobą.  Zaledwie 10 procent mężczyzn wiąże się z kobietami młodszymi o 6 – 9 lat.  Tylko 1 procent kobiet wychodzi za mężczyznę młodszego dekadę lub więcej. W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Czy to oznacza, że relacje, w których partnerów dzieli kilkanaście lat są spisane na straty? Niekoniecznie!

Dopasowanie w sypialni

Choć według Michaliny Wisłockiej, wykresy seksualności kobiet i mężczyzn przecinają się tylko raz, w wieku 35 lat, a w innych ramach czasowych całkowicie się rozjeżdżają, nie znaczy to, że starsi kochankowie nie dopasują się do młodszych partnerek. Także starsze kochanki mogą wcale nie ustępować temperamentem młodszym ukochanym. Wszystko jest kwestią indywidualnego dostosowania się do siebie i wrodzonych preferencji. Nawet u partnerów w podobnym wieku, po jakimś czasie uczucie w sypialni słabnie.

Podobieństwa

Największą trudnością przy związkach z dużą różnicą wieku jest raczej problem w wypracowaniu wspólnego tempa rozwoju związku. Partnerzy, których dzieli kilkanaście lat mają często inne doświadczenia, różne gusty muzyczne, odmienne spojrzenie na relacje i wspólną przyszłość. Nie można jednak wszystkich mierzyć jedną miarą. Czy każdy dwudziestolatek jest taki sam? Albo czy wszystkie czterdziestolatki mają takie samo podejście do życia? Ważne, by przed wejściem w związek z dużą różnicą wieku, dokładnie zastanowić się, co was łączy. Bez względu na wiek, wspólne pasje i podobne wartości cementują bardziej niż fizyczność.

Dzieci

Temat dzieci nie zawsze jest łatwy dla pary. Sytuacja komplikuje się, kiedy partnerów dzieli wiele lat. U jednej z osób może pojawić się parcie na szybkie rodzicielstwo, u drugiej chęć na odsunięcie tej decyzji w czasie lub całkowite jej odrzucenie.

Poprzednie związki

W przypadku związków z dużą różnicą wieku dość często zdarza się, że przynajmniej jedna z osób ma już dzieci z poprzednich relacji. Łącząc się w parę z „dzieciatą” osobą, koniecznie trzeba przemyśleć, czy obecność pasierba/ pasierbicy nie będzie problemem. Nie każdy umie zaakceptować taką sytuację. Kobieta lub mężczyzna z dzieckiem musi też brać pod uwagę dobro potomka (jeżeli jest nieletni), wchodząc w nowy związek.

Wsparcie rodziny

Pary z dużą różnicą wieku zwykle spotykają się z ostracyzmem społecznym. W chwilach kryzysu brak wsparcia bliskich osób może być nie lada wyzwaniem. Dlatego dobrze, jeżeli macie w swoim otoczeniu krewnych lub przyjaciół, którzy wam kibicują.

Jeżeli czujecie, że osoba, z którą się spotykacie jest bardzo do was podobna i chcecie spędzić z nią przyszłość, nie bójcie się wejść w relację. Prawdziwie kochające się osoby nie zwracają uwagi na wiek i na co dzień nie czują różnicy w latach.

REKLAMA
Dziewczyna z telefonem

Sexting – to dzieje się naprawdę. Wstrząsająca historia Klaudii

jak sprawić by facet się zaangażował

Jak sprawić, by facet się zaangażował w związek? 5 zasad