w

Jak okazywać uczucia w związku: 6 sposobów

Dawanie sobie dowodów miłości wydaje się czymś absolutnie oczywistym w związku. Dlaczego więc tak często właśnie ta sfera relacji „kuleje”? I dlaczego, choć jesteśmy dla siebie bardzo ważni, nie czujemy się kochani? Właśnie z tego powodu powinniśmy czasami zastanowić się, jak lepiej pielęgnować swój związek, i spróbować sobie odpowiedzieć nawet na tak banalne pytanie: jak okazywać uczucia?

REKLAMA
jak okazywać uczucia
Fot. Pexels.com

Dlaczego okazywanie uczuć jest ważne?

Postawione wyżej pytanie może wydawać się prowokacją, ale przyjrzyjmy mu się nieco dokładniej. Okazywanie uczuć służy z jednej strony nam, a z drugiej samej relacji. Mamy potrzebę wyrażania swoich emocji i sprawia nam to przyjemność. Jednocześnie liczymy, że zostanie to odwzajemnione. Ta wymiana dowodów miłości wzmacnia więź: tylko z tą jedną osobą chcemy ją prowadzić.

Kiedy przestajemy sobie okazywać uczucia, automatycznie słabną wszystkie inne powody, dla których chcieliśmy być blisko z daną osobą (np. dlatego, że nam się podobała czy że lubiliśmy jej charakter). Co więcej, równie problematyczne może być zupełnie odmienne okazywanie sobie uczuć, czyli posługiwanie się tzw. innymi językami miłości. Np. chcielibyśmy słyszeć miłosne deklaracje, a partner okazuje miłość poprzez kontakt fizyczny. Przez to właśnie możemy czuć się niekochani, choć druga osoba jest przekonana, że codziennie nam udowadnia, jak bardzo nas kocha.

Jak okazywać uczucia: 6 sposobów

jak okazywać miłość w związku
Fot. Pexels.com

Z powyższego powodu warto nauczyć się okazywać uczucia na różne sposoby, by rozpoznać, co dla drugiej osoby może być szczególnie ważne, i pielęgnować więź. Poniżej znajdziesz 6 pomysłów na to, jak okazywać uczucia.

  1. Wyraź słowami to, co czujesz. Od czasu do czasu rób to z większą dbałością, opisz swoje uczucia, uzasadnij je, zamiast tylko rzucać w locie „kocham cię”.
  2. Pokaż, że myślisz o drugiej osobie. Spraw jej czasami niespodziankę w postaci czegoś, co bardzo lubi.
  3. Nawiązuj kontakt fizyczny, nie ograniczając się wyłącznie do tego intymnego. Dla niektórych znaczącym gestem może być nawet zabranie okrucha z ubrania.
  4. Okaż troskę i zainteresowanie. Pokaż, że ważne jest dla Ciebie samopoczucie partnera.
  5. Zaaranżuj wspólne spędzanie czasu. Wyraź, jak bardzo lubisz, kiedy jesteście razem i wspólnie coś robicie.
  6. Pracuj nad sobą, konstruktywnie traktuj krytykę, a sama też doceniaj, kiedy ktoś się dla Ciebie stara.

REKLAMA
niedojrzałość emocjonalna

Niedojrzałość emocjonalna, czyli dziecko w skórze dorosłego

jak rozmawiać o swoich potrzebach

Jak rozmawiać o swoich potrzebach z partnerem, by chciał je spełniać?