w ,

Uległa, agresywna czy asertywna? Sprawdź, jaka jesteś w pracy!

Wiele się mówi o asertywności zarówno w życiu osobistym, jak i (a może i przede wszystkim) zawodowym. Jednak wiedza na ten temat zwykle ogranicza się do tego, że osoba asertywna to taka, która potrafi powiedzieć NIE. To jednak nie wszystko. Asertywność to kompetencja, która bardzo przyda Ci się w pracy. Nie tylko pozwoli Ci zadbać o własne granice, ale też zyskać opinię dobrego pracownika. Zobaczmy więc, co to znaczy być asertywną kobietą w pracy i jak wypracować w sobie tę umiejętność.

REKLAMA

 

jak być asertywną w pracy
Fot. Pexels.com

Uległa, agresywna, asertywna – czym się różnią te postawy?

W komunikacji międzyludzkiej wyróżniamy przede wszystkim trzy postawy – strategie, które stosujemy, próbując osiągnąć określone cele lub reagując w określonych sytuacjach. Dwie z nich, czyli postawa uległa i agresywna, rzadko przynoszą pożądane rezultaty i nie wpływają pozytywnie na nasze relacje.

Postawa uległa to taka, która charakteryzuje się wycofaniem z trudnej sytuacji zamiast konfrontowaniem z nią. Osoba o takiej postawie będzie niżej stawiała własne potrzeby od cudzych, godziła się na postawione warunki i generalnie nie wchodziła w dyskusje z obawy przed konsekwencjami. Najczęściej to właśnie z taką postawą walczą kobiety w środowisku zawodowym.

Na drugim biegunie mamy postawę agresywną. Ona również wynika z pewnych obaw – jest atakiem nawet, gdy nie ma zagrożenia. Niektóre kobiety wypracowują w sobie mechanizm wykłócania się czy manipulowania, zakładając, że druga strona będzie stawiać opór i nie podda się logicznej argumentacji.

Postawa asertywna natomiast ma chronić nasz interes, być wyrazem szacunku do siebie i innych, stawiać granice, ale przy tym nie atakować cudzych. Jak ją w sobie zbudować, by lepiej radzić sobie z niewygodnymi sytuacjami w pracy?

Asertywna w pracy… Czyli jaka?

Asertywność w pracy potrzebna nam jest w trzech sytuacjach. Po pierwsze, kiedy chcemy odmówić np. nakładania na nas nadprogramowych obowiązków (szef prosi, żeby zostać dłużej w pracy). Po drugie, kiedy bronimy naszych pomysłów, np. projektu kampanii marketingowej. Po trzecie, kiedy domagamy się jakiegoś przywileju (awansu, podwyżki, urlopu itd.).

asertywność w pracy
Fot. Pexels.com

Kobieta asertywna w pracy, jeśli będzie miała taką możliwość, dobrze przygotuje się do rozmowy: będzie umiała przedstawić swoje argumenty i będzie wiedziała, na jakie kompromisy jest gotowa pójść. Jeśli więc chcesz przekonać przełożonego do swojego pomysłu lub zmiany warunków umowy, podejdź do osiągnięcia tego celu logicznie i pozytywnie. Nie zamierzasz się kłócić (postawa agresywna), ale też nie chcesz wyjść z niczym (postawa uległa).

Odmawiaj lub stawiaj warunki za każdym razem, kiedy coś Ci nie odpowiada. Inaczej zostaniesz wciągnięta w rolę tej, która zawsze się zgadza i nigdy nie robi problemów. Jak skutecznie odmawiać?

  • Uzasadniaj, zamiast się tłumaczyć – odpowiedz krótko, że nie możesz czegoś zrobić, bo masz inne plany;
  • Wyjaśnij, że skierowana do Ciebie prośba wymaga od Ciebie zmiany planów – na przyszłość chcesz być o tym informowana wcześniej;
  • Stosuj metodę zdartej płyty – odmawiaj w sposób konsekwentny i zdecydowany, ale uprzejmy;
  • Panuj nad emocjami, okaż zrozumienie, ale domagaj się szacunku dla siebie;
  • Dotrzymuj słowa – jeśli odmawiasz, ale obiecujesz, że następnym razem coś zrobisz, lub stawiasz warunek, trzymaj się tego.

Taka postawa pokaże Twojemu rozmówcy, że nie powinien przekraczać pewnych granic, ale to nie znaczy, że nie może na Tobie polegać, ufać Ci czy się z Tobą dogadać.

REKLAMA

Czekał na nią kilka lat. Czy cierpliwość się opłaciła?

osobowość zależna w związku

Nie umiem bez ciebie żyć – czyli o osobowości zależnej