w

Słomiany zapał: jak go pokonać na 5 prostych sposobów

Masz wielkie plany, które pragniesz zrealizować, wszystko pozornie jest gotowe, wystarczy tylko… zacząć. I właśnie tu pojawia się problem. Mnóstwo ludzi cierpi na tzw. „słomiany zapał”, który uniemożliwia im nie tylko zakończenie jakiegoś zadania, ale nawet rozpoczęcie go. W rezultacie mamy wrażenie, że wszystko nas przerasta, a w życiu nic nie udaje nam się osiągnąć. Omówmy sobie, skąd się bierze słomiany zapał i jak skutecznie go pokonać.

REKLAMA
słomiany zapał
Fot. Pexels.com

Czym jest i skąd się bierze słomiany zapał?

Słomiany zapał to silny entuzjazm, który towarzyszy nam, gdy przychodzi nam do głowy jakiś nowy pomysł, który wydaje się, że chcielibyśmy zrealizować. Często są to plany związane z karierą i samorozwojem, np. zmiana pracy, opanowanie jakiejś umiejętności, dokonanie pewnego przedsięwzięcia itp. Problem jest taki, że ten entuzjazm jest krótkotrwały – na tyle, że nie daje nam odpowiedniego rozpędu, by przystąpić do realizacji pomysłu.

Słomiany zapał wynika najczęściej z braku samodyscypliny. Tracimy motywację, ponieważ nie umiemy sobie zorganizować pracy, łatwo się rozpraszamy. Może mieć także związek z lękiem – obawą, że poniesiemy klęskę, oraz niską samooceną – że nie damy rady albo że pomysł jest kiepski.

Jak pokonać słomiany zapał: 5 sposobów

jak pokonać słomiany zapał
Fot. Pexels.com

Na szczęście, jeśli zdajemy sobie sprawę, że słomiany zapał należy do naszych problemów, możemy próbować mu zaradzić. Poniżej znajdziesz 5 sposobów, które ci w tym znacznie pomogą:

  1. Przygotuj konspekt i plan działań: im dokładniejszy będzie plan realizacji pomysłu, tym lepiej. Podziel go na wiele etapów, które nie będą cię przerastać i które będziesz wiedzieć, jak zamknąć.
  2. Stosuj metodę małych kroków: nie bierz się za coś, co wymaga długoterminowego skupienia na jednym zadaniu. Postaw na systematyczność i umiarkowany wysiłek.
  3. Przeanalizuj zalety i wady: jeśli nie masz pewności do swojego pomysłu, zrób listę zalet i wad, by ostatecznie się do niego przekonać (lub zrezygnować z niego z czystym sumieniem).
  4. Poznaj przyczyny słomianego zapału: zastanów się, co cię odwodzi od realizacji planu. Wyeliminuj rozpraszacze i spróbuj zracjonalizować swoje obawy.
  5. Znajdź sojuszników: wsparcie bliskich lepiej cię zmotywuje. Możesz liczyć wtedy na ich pomoc, ale też pozytywny odzew, kiedy będziesz robić postępy.

REKLAMA
aplikacje randkowe

Czy aplikacje randkowe na pewno są dla wszystkich?

typy eks facetów

4 typy eks facetów, z którymi możesz mieć do czynienia