w ,

Rodzice a wybór partnera: czy naprawdę powielamy rodzinne modele?

Fakt, że doświadczenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie, chyba nie budzi niczyich wątpliwości. W młodym wieku nauczyliśmy się też w określony sposób reagować, wyrażać emocje i wchodzić w relacje z innymi. Pierwsze więzi międzyludzkie, jakie mogliśmy tworzyć i obserwować, to te z naszymi rodzicami i między nimi. Nic więc dziwnego, że przyjęliśmy pewien model, który obecnie wpływa na wybór partnera. Wpływ ten może bardzo różnie się objawiać i właśnie temu się przyjrzymy, analizując zagadnienie „rodzice a wybór partnera”.

REKLAMA
rodzice a wybór partnera
Fot. Pexels.com

Pułapka schematów

Jeśli Twoi rodzice tworzyli kochającą się i wspierającą parę, a jednocześnie zbudowali bardzo bliskie relacje z Tobą, dając Ci poczucie bezpieczeństwa, to zupełnie normalne, że taki wzorzec chcesz powielać w swoich relacjach z partnerem. W takim przypadku często mówi się o podobieństwie partnera do naszych rodziców. Niekiedy jest to nawet podobieństwo fizyczne!

Z drugiej strony w Twojej rodzinie mogły pojawiać się liczne problemy takie jak odejście jednego z rodziców, uzależnienia, przemoc, toksyczne relacje. Mimo że było to coś, czemu się sprzeciwiałaś, nieświadomie jako dorosła osoba możesz powielać schematy z dzieciństwa i wiązać się z mężczyznami, którzy realizują szkodliwy dla Ciebie model.

W poszukiwaniu przeciwieństw

Nie jest jednak zawsze tak, że bez względu na to, co nas spotkało w dzieciństwie, jesteśmy skazani na powielanie wspomnianych schematów. Pewna nasza część może ku temu ciążyć, za to druga będzie szukać kompletnego przeciwieństwa. Na przykład, mając rodzica alkoholika, możesz być bardzo wyczulona na ten problem w relacjach partnerskich i chcieć za wszelką cenę go uniknąć.

relacje z rodzicami a wybór partnera
Fot. Pexels.com

Ta odmienność partnera od naszych rodziców może z jednej strony uzupełniać pewne deficyty, z drugiej – znów może stać się przeszkodą do stworzenia zgodnej relacji. Wówczas różnice mogą powodować, że Ty i partner różnie rozumiecie i realizujecie bliskość i budowanie więzi.

Rodzice a wybór partnera: konkluzje

Osoby mające trudniejsze doświadczenia z dzieciństwa będą najczęściej musiały stawić czoła większym przeszkodom, wchodząc w relacje z partnerem. Warto jednak podkreślić, że niemal każda rodzina boryka się z jakimiś problemami, a ich brak nie gwarantuje, że zawsze będziemy dokonywać właściwych wyborów partnera.

Nie należy zatem wpadać w pułapkę innego schematu – przekonania, że nie mamy żadnego wpływu na nasze życie. Zamiast tego, jeśli nie jesteś szczęśliwa w związkach, spróbuj sięgnąć do swojej przeszłości, by spróbować się z nią zmierzyć i uwolnić od krzywdzącego wpływu.

REKLAMA

Uzależniony partner – jak go rozpoznać

Dziewczyna z telefonem

Sexting – to dzieje się naprawdę. Wstrząsająca historia Klaudii