w

Nie wyszło nam, ale zostańmy przyjaciółmi – czyli przyjaźń po rozstaniu

Przyjaźń z byłym po rozstaniu to temat kontrowersyjny. Z jednej strony mało kto w nią wierzy, z drugiej – z jakichś powodów wciąż proponuje się zamianę relacji romantycznej na przyjacielską. Ot tak. Na wstępie można powiedzieć, że takie rozwiązanie zwykle ma więcej minusów niż plusów i w praktyce rzadko się sprawdza. Ale są też wyjątki… Przeanalizujmy ten fenomen i zobaczmy, jakie są możliwe wyjścia.

REKLAMA
przyjaźń po rozstaniu
Fot. Pexels.com

Przyjaźń po rozstaniu – propozycja do… odrzucenia?

Przyjaźń po rozstaniu może być zaproponowana z dwóch powodów. Po pierwsze, osoba, która zrywa, ma poczucie winy. Wie, że odbiera coś ważnego byłemu lub byłej i próbuje to jakoś zastąpić. Najczęściej spotyka się z odmową – w najłagodniejszym scenariuszu, bo ogólnie rzecz biorąc, taka propozycja postrzegana jest jako robienie łaski, litowanie się.

Po drugie, taką propozycję może wysunąć (albo zaakceptować) osoba porzucana, która tak naprawdę nadal chciałaby w tym związku być. Wierzy, że przyjaźń jest jak uchylona furtka, przez którą nadal będzie mogła wejść do świata eks.

Kiedy przyjaźń z byłym nie jest możliwa?

przyjaźń z byłym
Fot. Pexels.com

Najczęściej przyjaźń z byłym nie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie uniemożliwiają ją poniższe okoliczności:

  • Rozstaliście się w poważnym konflikcie, np. powodem była zdrada. Przyjaźń cechuje zaufanie i zrozumienie, a tu tego raczej nie będzie.
  • Jedno z was nadal chce być w związku, podczas gdy drugie usiłuje utrzymać relacje koleżeńskie. To zadawanie sobie cierpienia na własne życzenie.
  • Pojawienie się nowej partnerki lub nowego partnera. Dla eks to może być przykre doświadczenie, a z kolei nowy partner/ka będzie wyczuwał zagrożenie.

Kiedy przyjaźń z byłym jest możliwa?

Bywa jednak, że takie przekształcenie relacji z eks jest możliwe, a nawet przynosi pewne korzyści:

  • Macie dzieci i z tego względu nie zerwiecie nigdy całkowicie kontaktów. W takiej sytuacji zachowanie możliwie pozytywnych relacji z byłym jest rozsądne, dyplomatyczne i uwzględnia uczucia dzieci.
  • Wasz związek nie był długi/poważny. W tej sytuacji faktycznie mogło po prostu wam nie wyjść, ale jeśli mimo to darzyliście się sympatią, po początkowym rozczarowaniu może przyjść czas na odnowienie przyjaźni.

Nadrzędnym warunkiem jest jednak to, że oboje oczekujecie od tej relacji tego samego i akceptujecie ją w nowej formule. Nie zdarza się to często, ale możecie być przecież wyjątkiem potwierdzającym regułę.

REKLAMA
rola kobiety

Rola kobiety w relacjach rodzinnych – 3 pozornie znane oblicza

jak się dogadać z rodziną partnera

Rodzina w posagu czyli jak się dogadać z rodziną partnera