w ,

Rodzina w posagu czyli jak się dogadać z rodziną partnera

Twierdzisz, że bierzesz ślub z partnerem, a nie z jego rodziną? Myśląc tak, niestety popełniasz spory błąd. Kiedy wiążesz się z kimś na stałe, wchodzisz również do jego rodziny (i sama włączasz go do swojej). Musisz zatem uwzględnić relacje z rodziną męża, przede wszystkim z teściami, ale też z innymi krewnymi czy przyjaciółmi. Jak się dogadać z rodziną partnera, by nie dopuścić do wojny?

REKLAMA
jak się dogadać z rodziną partnera
Fot. Pexels.com

Konflikty z rodziną partnera: najczęstsze przyczyny

Źródła problemów z rodziną partnera mogą leżeć wszędzie. Zwykle doszukujemy się ich właśnie w krewnych, którzy z jakiegoś powodu nam nie odpowiadają. Jednak niekiedy to sama para niewłaściwie ustawia relacje, a bywa też tak, że prawdziwym generatorem konfliktów jest sam partner. Czego mogą dotyczyć najczęstsze spięcia?

  • Ingerencja teściów w ważne decyzje życiowe jak kwestia urządzenia mieszkania czy wychowania dzieci;
  • Poddawanie synowej przez teściów nieustannej, surowej ocenie, kierowanie do niej pretensji i krytykowanie jej;
  • Traktowanie synowej jako kogoś „dodatkowego”, zamiast osoby tworzącej nową jednostkę rodzinną na równi ze swoim mężem;
  • Konflikty związane z odwiedzinami, spędzaniem świąt i zobowiązaniami wobec rodzin;
  • Różnice kulturowo-obyczajowe oraz różnice charakterów;
  • Relacje męża z jego rodziną (maminsynek, relacje toksyczne, nierozwiązane problemy z przeszłości).

Jak się dogadać z rodziną partnera?

rodzina partnera
Fot. Pexels.com

Wchodząc z kimś w związek, spróbuj na moment odstawić na bok uczucia do tej osoby. To może się wydać mało romantyczne, ale rozsądnie jest przemyśleć, czy relacje rodzinne mogą w przyszłości być źródłem problemów. To nie powód, by rezygnować z małżeństwa, ale sposób na przewidzenie pewnych możliwych scenariuszy. Dzięki temu nie doznasz rozczarowania, lepiej się przygotujesz i być może właśnie uchronisz swój związek przed rozpadem.

Ważne jest, by stawiać granice, dużo rozmawiać z partnerem na ten temat, ale i okazać trochę pokory i zrozumienia. Nawet jeśli nie przepadasz do końca za rodziną męża, okaż jej uprzejmość i szacunek z miłości do niego.

Twój partner natomiast powinien wiedzieć, że przede wszystkim jego rodziną jesteś teraz Ty i to wobec Ciebie musi być w pierwszej kolejności lojalny. Nie każdy jednak jest w stanie to zrozumieć. Jeśli już przed ślubem widzisz, że masz do czynienia z typem maminsynka, może lepiej ponownie rozważyć za i przeciw poślubienia go…

REKLAMA
przyjaźń po rozstaniu

Nie wyszło nam, ale zostańmy przyjaciółmi – czyli przyjaźń po rozstaniu

smutna kobieta

Zakochałam się w swoim uczniu. Rodzina się mnie wyrzekła