w

Niesamowite odkrycie naukowców, przetłumaczyli język delfinów na mowę ludzką

Niesamowite odkrycie badaczy, pozwoliło na stworzenie pierwszego w historii urządzenia, pozwalającego na tłumaczenie odgłosów delfinów na ludzką mowę. Pierwsze słowo, które wybrzmiało, to Sargassum, czyli rodzaj wodorostów.

REKLAMA

Ten międzygatunkowy translator stworzyła biolog morska dr Denise Herzing. Jego nazwa to Cetacean Hearing and Telemetry albo Chat.

fot: Pixabay

 
Urządzenie posiada 10 razy lepszy próg słyszalności niż ludzkie ucho. Żeby umożliwić przetłumaczenie delfiniego pisku należało rozpoznać stały sygnał, jakie delfiny używały, żeby nazwać właśnie te wodorosty.

Twórczyni tego translatora wskazuje, że jest to bardzo ważne osiągnięcie, gdyż szybkie postępy dotyczące przetwarzania danych pozwalają na nadzieję, że wkrótce pojawi się realna szansa, żeby w szybszy sposób rozumieć delfiny, a nawet komunikować się z nimi w ich języku.

Aktualnie uczeni podjęli pracę nad specjalnymi algorytmami, które pozwalają na skuteczniejsze gromadzenie informacji i porównanie sygnałów w różnych sytuacjach, by odnaleźć schematy, prowadzące do rozpoznania konkretnych słów. Jednak zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ zaistnieje szansa na pierwsze w historii ludzkości porozumienie z innym inteligentnym gatunkiem…

źródło: New Scientist

REKLAMA
unsplash.com

Rozdają zestawy do założenia domowego ogródka

unsplash.com

Niezwykłe zjawiska astronomiczne – Kwiatowa Pełnia Księżyca