w

Nicnierobienie, czyli krótka lekcja, jak być leniwym i nie żałować

Pytanie postawione w tytule może się wydawać prowokacją. Przecież lenistwo postrzegane jest jako przywara i chcielibyśmy raczej wiedzieć, jak nie być leniwym! No właśnie – żyjemy w poczuciu presji, którą można by zamknąć we frazie „robię, więc jestem”. A skoro nic nie robię, to znaczy, że nie jestem nic wart, nic nie wnoszę? Takie myślenie to pułapka, a tak zwane nicnierobienie, bez wyrzutów sumienia, może okazać się niedocenioną umiejętnością.

REKLAMA
nicnierobienie
Fot. Pexels.com

Czy lenistwo jest złe?

Postrzegając lenistwo negatywnie, mamy na myśli jego określone postaci. Wieczne odkładanie na później, pustka w życiu, wykorzystywanie innych, pasożytnictwo, cwaniactwo… To wszystko to te złe oblicza lenistwa.

Ale jeśli myślimy o nim jako o relaksie, błogim wypoczynku, odstresowaniu się, zresetowaniu, zebraniu sił – czyli zasłużonej nagrodzie po uprzedniej pracy i wysiłku – to raczej widzimy lenistwo w kategorii pozytywnego zjawiska.

Na czym polega zdrowe nicnierobienie?

Takie zdrowe, właściwe nicnierobienie polega na całkowitym odpuszczeniu sobie na pewien czas. Na byciu dla siebie. Nie stawiamy sobie wymagań i oczekiwań. Oddajemy się temu, co sprawia nam przyjemność: czytamy książki, oglądamy filmy, zajmujemy się naszym hobby, robimy sobie domowe SPA albo po prostu praktykujemy slow life.

jak być leniwym
Fot. Pexels.com

Nie musimy wypełniać sobie czasu atrakcjami, robić czegoś dla innych, działać na najwyższych obrotach nawet w czasie przeznaczonym na rozrywkę. Lenistwo jest po prostu tym, na co mamy ochotę, w zgodzie z ciałem i umysłem.

Po co nam lenistwo?

Nicnierobienie stoi w opozycji do presji robienia czegoś nieustannie. To terapia, która ma nam pozwolić zresetować się i zwalczyć stres. Bycie leniwym jest ważną umiejętnością, wpływającą na higienę psychiczną, będącą wyrazem szacunku i miłości do samego siebie.

Czas na lenistwo wpływa też pozytywnie na naszą organizację. Pozwala zachować właściwe proporcje między pracą a odpoczynkiem, między używaniem swoich sił a ich regenerowaniem. Dzięki niemu stajemy się bardziej kreatywni i czerpiemy satysfakcję zarówno z czasu, kiedy pracujemy, jak i kiedy odpoczywamy.

REKLAMA
czego mężczyźni nie lubią w kobietach

Czego mężczyźni nie lubią w kobietach: 10 alarmujących cech i zachowań

projekcja

Projekcja – czym jest ten mechanizm i jak sobie z nim radzić?