w

Lęk – czym jest, skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Lęk to zazwyczaj emocja przejściowa, która jest ważnym komponentem całego wachlarza emocji, z którym stykamy się na co dzień. Jest trudny, ale wiele mówi o nas samych. Kiedy jednak zaczyna przybierać formę chroniczną, zaburzoną, powinien podlegać specjalnemu traktowaniu. Dowiedz się, skąd się bierze lęk, po co nam jest potrzebny i jak sobie z nim radzić, kiedy tracimy nad nim kontrolę.

REKLAMA
lęk
Fot. Pexels.com

Lęk – czym jest i jaką pełni funkcję?

Lęk to uczucie niepokoju, braku bezpieczeństwa, stresu i wewnętrznego rozedrgania. Bywa uzasadnioną reakcją na zagrożenie i wówczas stanowi kluczowy element strategii przetrwania. Niekiedy nie jest adekwatny – wtedy może przybierać np. formę fobii przed zupełnie neutralnymi rzeczami.

To emocja, która wiele nam mówi o naszych granicach. Często niesłusznie usiłujemy go stłumić, wbrew sobie, postrzegają go jako przejaw słabości. Lęki jednak należy pokonywać, a nie przeczyć im. I to przede wszystkim wtedy, gdy faktycznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.

Skąd się biorą stany lękowe?

Nasze lęki bardzo często są owocem dwóch czynników. Pierwszym z nich jest aktualna sytuacja, na którą reagujemy – np. wystąpienie publiczne w pracy. Drugim jednak nierzadko bywa jakieś negatywne doświadczenie z przeszłości, które ten lęk dodatkowo wzmaga. Mogłaś np. kiedyś zaliczyć wpadkę na takim wystąpieniu albo zostać po nim ostro skrytykowana. Boimy się nie tylko obecnej sytuacji, ale i tej z przeszłości (czy tego, że może się ona powtórzyć).

stany lękowe
Fot. Pexels.com

Zbyt częste stosowanie takiej projekcji może niestety zakończyć się błędnym kołem. Będziemy nieustannie przywoływać niepowodzenia i traumy, które będą jeszcze bardziej nas paraliżować i tym samym prowadzić do kolejnych niepowodzeń.

Strategia walki z lękami

O naszych lękach powinniśmy przede wszystkim rozmawiać z bliskimi lub inną zaufaną osobą, np. psychologiem. Warto nazwać to, co czujemy, i poszukać przyczyn, np. wspomnianych przeszłych doświadczeń. Rozłożenie ich na części pierwsze pozwoli odseparować je od obecnej sytuacji, z którą się zmagamy, i znaleźć właściwe rozwiązania.

Na pewno nie powinno się ignorować lęku. Choć to emocja, która ma prawo nam towarzyszyć i powinniśmy umieć z nią sobie radzić, gdy tracimy nad nią kontrolę, konieczne jest zgłoszenie się na terapię.

REKLAMA
komunikacja w związku

Komunikacja w związku – skąd wiemy, że działa, jak powinna?

jak nauczyć się ufać partnerowi

Jak nauczyć się ufać partnerowi – 5 fundamentalnych zasad