w

Komunikacja w związku – skąd wiemy, że działa, jak powinna?

Każdy wie, ze komunikacja w związku jest fundamentem trwałej i szczęśliwej relacji. To jednocześnie jedna z pierwszych rzeczy, które zaczynają w związku „szwankować”. Tylko dlaczego na początku potrafimy świetnie się dogadać, a z czasem tę umiejętność tracimy? I po czym właściwie poznać, że komunikacja w naszym związku nie działa tak, jak powinna, i powinniśmy nad nią popracować?

REKLAMA
komunikacja w związku
Fot. Pexels.com

Objawy problemów z komunikacją

Najbardziej oczywistym objawem problemów z komunikacją są kłótnie – przede wszystkim te, w których nie do końca umiemy powiedzieć, o co poszło. To znak, że nie rozumiemy wzajemnych potrzeb i oczekiwań. A skoro ich nie rozumiemy, to z jednej strony zamykamy się na komunikat partnera, z drugiej – to on nie potrafi nas jasno o nich informować.

Mniej wyraźnym przejawem złej komunikacji jest również to, że tracimy więź z drugą osobą. Coraz mniej z nią rozmawiamy i nie wiemy, co się dzieje w jej wewnętrznym życiu. Dlatego nagle zaczynają nas dziwić jej poglądy, reakcje i zachowania.

Dobra komunikacja w związku – czyli jaka?

Jeśli komunikacja w związku działa poprawnie, partnerzy czują się ze sobą przede wszystkim bezpiecznie. Mają pewność, że nieporozumienia da się wyjaśnić, że rzadko będą czymś niemile zaskoczeni, że są słuchani, rozumiani i obdarzeni zaufaniem. W takich relacjach rzadko dochodzi do kłótni, a i one mają raczej konstruktywny charakter.

komunikacja z partnerem
Fot. Pexels.com

Kiedy komunikacja jest odpowiednia, partnerzy potrafią komunikować swoje potrzeby. Są asertywni, ale gdy trzeba, idą na kompromis. Wiedząc, że jasno informują o swoich oczekiwaniach, nie boją się ich egzekwować.

Jak poprawić komunikowanie się z partnerem?

Pierwszy krok ku lepszej komunikacji z partnerem jest tak naprawdę bardzo prosty. Wystarczy częściej i więcej rozmawiać na różne tematy. Niekoniecznie musimy zaczynać od ważnych, wspólnych decyzji. To mogą być poglądy na współczesne sprawy, zainteresowania, opinie na jakieś tematy, ale i właśnie mówienie o swoich potrzebach, marzeniach.

Zachęcajmy partnera do dialogu, zadając mu pytania, i tym samym nauczmy się słuchać bez nadmiernego oceniania. Skupmy się bardziej na wyrażaniu swojego punktu widzenia, niż przekonywaniu do niego i krytykowaniu podejścia drugiej osoby.

REKLAMA
jak sobie radzić z samotnością

Jak sobie radzić z samotnością: 6 najlepszych sposobów

lęk

Lęk – czym jest, skąd się bierze i jak z nim walczyć?