w

Jak sobie radzić z samotnością: 6 najlepszych sposobów

Wielu ludzi odczuwa lęk przed samotnością. Niekiedy im bardziej go odczuwa, tym bardziej czuje się samotna. Jedni próbują ją wypierać, inni przyjmują postawę męczennika. Żadna z tych strategii rzecz jasna nie przynosi pozytywnych rezultatów. Jak sobie radzić z samotnością? Przyjrzyjmy się 6 sposobom, które pozwolą Ci złagodzić jej objawy, a nawet ją wyeliminować.

REKLAMA
jak sobie radzić z samotnością
Fot. Pexels.com

Dlaczego samotność tak doskwiera?

Samotność, szczególnie ta chroniczna, nie musi być związana z brakiem kontaktów z społecznych. Niektórzy są w stałych związkach, a i tak czują się samotni. To raczej brak więzi, zaufania, poczucia, że jesteśmy dla kogoś ważni, że ktoś nas dostrzega.

Samotność może mieć bardzo poważne skutki dla naszej psychiki, dlatego nie należy ignorować tego stanu. Wywołuje lęki, depresję, wpływa na samopoczucie fizyczne, obniża samoocenę. Nie musimy do tego dopuszczać! Zanim kogoś poznamy, powinniśmy samodzielnie spróbować oswoić samotność.

Jak sobie radzić z samotnością: 6 sposobów

Porad, jak sobie radzić z samotnością, jest wiele. Poniżej znajdziesz 6 najważniejszych, dzięki którym łatwo poprawisz swoje samopoczucie.

sposoby na samotność
Fot. Pexels.com
  1. Nie zagłuszaj samotności – jeśli czujesz się samotna, zastanów się, dlaczego tak jest. Nie udawaj, że nic się nie dzieje, rzucając się w wir czynności, które tylko spychają Twoją samotność na drugi plan. Może warto skonsultować to z psychologiem?
  2. Zrób harmonogram – opracowanie sobie planu dnia może być bardzo pomocne. Praca, posiłki, czas na relaks, hobby, drobne rytuały powodują, że masz poczucie wypełnionego czasu. Znajdź miejsce dla obowiązków i przyjemności.
  3. Bądź bliżej natury – przebywanie na łonie natury uspokaja i przywraca wewnętrzną harmonię. Może warto rozważyć przygarnięcie zwierzęcia, które na pewno odwdzięczy się za Twoją opiekę?
  4. Wysyłaj pozytywny komunikat – w samotności łatwo przyjąć pasywną postawę. Przełam się i spróbuj zaproponować coś innym. Uśmiechaj się i bądź miła. Zachęcisz innych do zbliżenia się do Ciebie.
  5. Otwórz się na nowe – walka z samotnością wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu. Spróbuj porozmawiać więcej z kimś, kogo znasz tylko przelotnie. Zapisz się na kurs, śledź lokalne wydarzenia.
  6. Zmień otoczenie – niekiedy czujemy się samotni z powodu pracy czy nieudanej relacji z partnerem. Jeśli to właśnie to jest przyczyną, rozważ poważnie zmiany.

REKLAMA
egoizm w związku

Czy egoizm w związku zawsze szkodzi? Fakty i mity

komunikacja w związku

Komunikacja w związku – skąd wiemy, że działa, jak powinna?