w

Jak wybaczyć, gdy wolimy się mścić? Nauka wybaczania w 5 krokach

Wybaczanie nie jest łatwą sztuką. Gdy ktoś nas skrzywdzi, gniew, smutek i rozczarowanie popychają nas głównie do zemsty, a nie do przebaczenia. Istotnie, droga do „odpuszczenia win” jest dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Niekiedy cały proces potrafi rozciągnąć się na długie lata. Jednak przebaczenie ma służyć przede wszystkim temu, kto został skrzywdzony, a nie temu, kto skrzywdził. Wychodząc od tego stwierdzenia, zobaczmy, jak wybaczyć.

REKLAMA
jak wybaczyć
Fot. Pexels.com

Dlaczego tak trudno nam wybaczyć?

Nieumiejętność wybaczenia bierze się w znacznej mierze też z tego, że sami sobie nie potrafimy przebaczyć i nie umiemy się uporać z rzeczywistością. Często nie chcemy odpuścić czegoś, przez co sami czujemy się winni. Ciężko np. wybaczyć zdradę również dlatego, że musimy przyznać, że ten problem w naszym związku zaistniał, że mieliśmy w nim swój udział i teraz trzeba stawić temu czoła.

Jak wybaczyć w 5 krokach?

Sztuka wybaczania jest możliwa do opanowania. Wymaga od nas emocjonalnej dyscypliny i naprawdę sporo pracy, ale ważne, by pamiętać, że to my mamy szansę poczuć się na koniec lepiej. Tak więc zamiast wymierzać karę, spróbujmy najpierw pogodzić się wewnętrznie.

jak przebaczyć
Fot. Pexels.com

Nie rób dobrej miny do złej gry: kiedy ktoś nas skrzywdzi, niekiedy automatycznie to wypieramy. Nie chcemy być ofiarą i nie chcemy konfrontować się z sytuacją. Ale poczucie krzywdy tak naprawdę jest, po prostu próbujemy je przykryć.

Nie tłum negatywnych emocji: nie należy udawać, że nic się nie stało, ani usiłować udowodnić światu, jak silny mamy charakter. Jeśli czujesz złość czy żal, wyraź to i pozwól swojej duszy się oczyścić. Tylko tak przygotujesz się do wybaczenia.

Uporaj się z chęcią zemsty: w międzyczasie pojawi się pragnienie zemsty. Satysfakcja z niej płynąca jest jednak złudna. Boli Cię w końcu nie to, że druga osoba nie cierpi jednakowo, ale wyłącznie to, że Cię skrzywdzono.

Przebacz sobie: jeśli masz w głębi jakieś poczucie winy, które przekładasz teraz na aktualną sytuację, musisz się z nim uporać. Wybacz przede wszystkim sobie i przestań być sama dla siebie katem.

Wybacz drugiej osobie: wybaczenie odbywa się przede wszystkim w Twojej głowie. Nie musisz go nikomu komunikować, ale przyznaj je przed samą sobą. To moment, w którym akceptujesz to, co się stało i postanawiasz, że od teraz każdy ma czystą kartę.

 

REKLAMA
wyzwania dla związku

Największe wyzwania dla związku czyli o kamieniach milowych w relacji

jak rozwijać związek

Jak rozwijać związek w odpowiednim tempie? Ani za szybko, ani za wolno