w

Jak stawiać granice w 4 krokach i egzekwować ich respektowanie

Stawianie granic osobistych, emocjonalnych, czasowych i innych to niezwykle istotna umiejętność. Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z dystansem i niedostępnością. Pozwala natomiast na budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi, w poszanowaniu prywatności i praw. Jak stawiać granice? Poznaj 4 kroki, dzięki którym uda Ci się je wypracować.

REKLAMA
jak stawiać granice
Fot. Pexels.com

Dlaczego stawianie granic to ważna umiejętność?

Skupmy się na stawianiu granic emocjonalnych, psychicznych, bo to one generują najwięcej niuansów. No bo kiedy zaczyna się czepianie czy brak elastyczności, a kończą granice? Tak naprawdę stawianie granic opiera się na wzajemnym szacunku: do siebie i do innych ludzi.

Wyznaczenie granic i egzekwowanie ich respektowania chroni Cię przed manipulacjami, wymuszaniem uprzejmości i przestawianiem jak mebla. To ważne dla Twojego komfortu, żeby inni wiedzieli, na jak dużo mogą sobie z Tobą pozwolić.

Jak stawiać granice w 4 krokach?

stawianie granic
Fot. Pexels.com

Zobaczmy teraz, jak krok po kroku stawiać granice:

  1. Zastanów się, gdzie powinny leżeć: musisz wiedzieć, co powoduje w Tobie dyskomfort i dlaczego, by wiedzieć, gdzie wyznaczyć granice, np. nie lubisz, kiedy ktoś dzwoni do Ciebie późnym wieczorem.
  2. Opracuj sposób na sygnalizowanie granic: wymyśl, jak będziesz pokazywać, gdzie leżą Twoje granice. Twoja reakcje powinna być uprzejma, ale stanowcza.
  3. Reaguj konsekwentnie: dla różnych osób Twoje granice mogą leżeć w innych miejscach. Pamiętaj jednak, by zachować konsekwencję i nie wysyłać mylnych sygnałów.
  4. Nie myl obrony z agresją: asertywność to nie agresja. Pilnujesz granic, ale nie atakujesz innych. Ktoś, kto Cię nie zna, musi najpierw wybadać Twoje granice.

Egzekwowanie respektowania granic

We właściwym egzekwowaniu respektowania granic najważniejsza jest wspomniana konsekwencja. Tu nie chodzi o sztywne zasady, ale postawienie pewnych warunków. Warunek jest taki, że póki coś nie wywołuje w Tobie dyskomfortu, pozwalasz na to.

Dla przykładu: jeśli ktoś Cię regularnie o coś prosi, masz prawo raz się zgodzić, a raz odmówić. Ta osoba będzie wiedziała, że musi to zawsze z Tobą uzgodnić i nie może liczyć, że na wszystko się zgodzisz. Ty natomiast konsekwentnie pokazujesz, że jesteś osobą pomocną, o ile nie ma przeszkód.

REKLAMA
perfekcjonizm

Idealni do bólu. Perfekcjonizm to zaleta czy przekleństwo?

wkurzona kobieta

Gdy mąż wyjechał, teściowa nie dawała mi żyć. Miałam już dość