w

Filmowy Oscar – znany i nieznany

Niemal każdy kojarzy nagrodę Oscara, którą od wielu lat przyznaje Akademia Filmowa dla najlepszych filmów, aktorów reżyserów itp. Jednakże statuetka to także wiele ciekawych informacji o których nie wszyscy wiedzą.

REKLAMA
Fot: pixabay

350 dolarów, a bezcenny

Na pewno wiadomo, że nie od początku swojego istnienia był nazywany Oscarem, zaś pierwsza gala rozdania tych nagród była niewiarygodnie krótka. Według wielu informacji trwała jedynie 15 minut, przy czym reporterzy podobno nawet tyle czasu nie wytrzymali i opuścili imprezę przed jej zakończeniem. Wprawdzie dla tych którzy ją dostaną Oscar jest bezcenny, jednak jego wartość na chwilę obecną, biorąc pod uwagę użyte materiały jak również koszty wytworzenia to około 350 dolarów. Ponadto od roku 1950 obowiązuje praktycznie zakaz sprzedaży otrzymanych nagród.

Za cenę jednego dolara

Ściślej mówiąc właściciele Oscarów, którzy chcieliby je sprzedać muszą pamiętać o tym, iż prawo do pierwokupu ma Akademia Filmowa za cenę jednego dolara. Ci, którzy otrzymali statuetki wcześniej, bez problemu mogą je sprzedać, i jak się okazuje kilka z nich zmieniło właścicieli za bardzo wysokie stawki. Warto także zauważyć, iż Oscar jest jedyną przyznawaną nagrodą, ci którzy wygrali nie otrzymują żadnych gratyfikacji pieniężnych czy dodatkowych nagród.

Ciekawe zastrzeżenie

Co ciekawe, gdy mowa o nominacjach filmów anglojęzycznych muszą one spełnić jeden ciekawy warunek. Przy okres przynajmniej 7 dni powinny być wyświetlane w kinach w hrabstwie Los Angeles, przy czym mowa o 7 dniach z rzędu. W pozostałych kategoriach o nominacjach decyduje Akademia.

REKLAMA

Wspieramy pszczoły. Milion kwiatów i pszczeli profil na Instagramie

Szklana ścieżka na wysokości 1 403 metrów w Chinach. Widok przyprawia o zawrót głowy!