w

Mobbing w pracy i w życiu prywatnym – jak sobie z nim poradzić?

Mobbing to termin, który zwykliśmy wiązać ze środowiskiem zawodowym. Mówimy tu o przemocy psychicznej, często polegającej na wykorzystaniu hierarchii w pracy. Jednak mobbing, poza tym, że bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie w pracy, a co za tym idzie, odbija się na życiu prywatnym, może mieć miejsce również w domu, ze strony naszych bliskich. Dowiedz się, jak rozpoznać mobbing i jak sobie z nim radzić.

REKLAMA
mobbing
Fot. Pexels.com

Przemoc psychiczna w pracy

Mobbing w pracy jest niestety niezwykle powszechny. Najczęściej kojarzymy go z toksyczną atmosferą w korporacji, w której pracownicy i menedżerowie hołdują zasadzie „po trupach do celu”. Ale może do niego dochodzić równie dobrze w mniejszych firmach, szkołach czy uczelniach.

Zwykle fazy rozwojowe wyglądają następująco: najpierw pojawia się konflikt, a w jego wyniku ofiara zaczyna być szykanowana. Krążą o niej krzywdzące plotki, rzuca się jej kłody pod nogi na każdym kroku. Ofiara zaczyna się izolować, jest mniej efektywna, częściej idzie na zwolnienie lekarskie. Finalnie, traci pracę.

Mobbing w życiu prywatnym

Przemoc psychiczna w postaci mobbingu może mieć bardzo podobną formę w życiu prywatnym, szczególnie jeśli w rodzinie panuje pewna hierarchia. W ten sposób ofiarą mobbingu zwykle staje się partner/partnerka czy też dziecko.

przemoc psychiczna
Fot. Pexels.com

Przejawem tego są zachowania pasywno-agresywne, lekceważenie, obrażanie i krytykowanie. Pojawiają się złośliwe zachowania, kary, upokorzenia przy innych członkach rodziny czy znajomych.

Jak sobie radzić z mobbingiem?

W pracy mobbing powinno się zgłosić pracodawcy, nawet jeśli to nie on jest oprawcą, a zgłoszenie takie powinno mieć formę pisemną. W przypadku środowiska zawodowego obowiązują przepisy Kodeksu pracy, a osoba będąca ofiarą mobbingu może domagać się odszkodowania. Jest to ścieżka, w której warto, by towarzyszył prawnik.

Natomiast w przypadku mobbingu w życiu prywatnym, jeśli rozmowy czy na przykład podjęcie terapii nie pomaga, najlepiej odciąć się zupełnie od oprawcy. Będąc z taką osobą w związku małżeńskim, przed rozwodem można spróbować zebrać dowody na stosowanie przemocy psychicznej, choć nie jest to proste.

REKLAMA
introwertyk i ekstrawertyk

Introwertyk i ekstrawertyk: jacy są i jak sobie radzą z codziennością?

wstyd przed partnerem

Wstyd przed partnerem: jak go przełamać i czy to zawsze konieczne?