w

3 techniki manipulacji, którym w większości ulegasz

Uważasz, że jesteś odporna na manipulację? Trudno cię oszukać, jesteś czujna i ostrożna? No cóż, to się dopiero okaże. Przeczytaj ten tekst – oto 3 popularne socjotechniki, które stosują inni i którym na 99% ulegasz.

REKLAMA
fot. unsplash.com

1. Reguła wzajemności

Nikt z nas nie lubi mieć długów wdzięczności. Niektórzy doskonale o tym wiedzą i świetnie to wykorzystują. Reguła wzajemności głosi, że jeśli ktoś ci coś da albo w czymś ci pomoże, ty będziesz czuć potrzebę odwzajemnienia dobra. Dlatego właśnie chętniej przekażesz datek na nieznany bliżej cel, jeśli wcześniej zostałaś obdarowana przez zbierającego kwiatkiem.

2. Reguła zaangażowania i konsekwencji

Jeśli w coś się zaangażujemy, to później kontynuujemy działania. Robimy tak nawet jeśli są one dla nas nieopłacalne – w przeciwnym razie przyznalibyśmy sami przed sobą, że wcześniej zmarnowaliśmy czas, energię, a często i pieniądze.
Jak wykorzystują to oszuści? Najpierw dadzą Ci do wypełnienie ankietę do wypełnienia (np. dotyczącą sympatii wobec psów), a potem poproszą o datek na schronisko – który oczywiście ofiarujesz. Niby nic złego, ale spora część takich „zbiórek” to czyste oszustwo…

3. Zmniejszone oczekiwania

Wyobraź sobie, że przychodzi do ciebie koleżanka i prosi o pożyczenie 1000 złotych. Odmawiasz. Prosi o 500 zł. Odmawiasz, choć już czujesz dyskomfort. W końcu ona mówi: „Kurcze, a chociaż 50 zł? Poratujesz?”. A pewnie, że poratujesz – i właśnie dałaś się zmanipulować. Twoja koleżanka od początku chciała pożyczyć 50 złotych, ale wiedziała, że jeśli zapyta wprost, ty odmówisz. Pozorne zmniejszanie oczekiwań sprawia, że tej drugiej osobie coraz trudniej odmówić. Proste, prawda?

REKLAMA
załamana kobieta

Przepraszam, że byłam matką tylko na papierze. Tak bardzo mnie potrzebowałaś, córko [LIST]

Tajemnicze zniknięcie księżniczki z Dubaju