w

Zdrowy egoizm – naucz się go już dziś

Chociaż określenie egoista nie ma pozytywnego znaczenia, to jednak zdrowy egoizm jest ci potrzebny. Zwłaszcza kobiety mają problem z asertywnością. Trzeba wreszcie zerwać z postawą zgadzającej się na wszystko dziewczynki. Zobacz, jak nauczyć się zdrowego egoizmu.

REKLAMA
fot. unsplash.com

Ty i tylko ty

Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”. To także zdolność do zadbania o siebie i odkrycia swoich potrzeb. To sztuka, której można się nauczyć. Choć na początku nie jest łatwo, dla własnego komfortu psychicznego, warto spróbować. Poznaj 5 kroków do odkrycia w sobie egoistki, ale rozumianej w ten dobry sposób.

Koniec z wymówkami

Nie tłumacz się wszystkim ze wszystkiego. Jeżeli komuś odmawiasz, nie musisz wyjawiać dlaczego. Masz prawo do własnych decyzji i nikt nie ma prawa zmuszać cię do ich zmiany. Trzeba być otwartym na potrzeby innych, ale ni można dać sobie wejść na głowę.

Uwierz w siebie

Zrozum, że naprawdę jesteś wartościowym człowiekiem. Nie tylko, dlatego że zawsze starasz się pomóc innym. Przedkładanie spraw drugiego człowieka nad twoje to nie jedyna cecha, która uszlachetnia. Nie musisz cały czas poświęcać się dla innych, by móc myśleć o sobie dobrze. Pokochaj się, bądź dla siebie dobra i daj dojść do głosu swoim potrzebom.

Postaw granice

By nie dochodziło do nieporozumień i niezręcznych sytuacji, postaw jasne granice. Powiedz bliskim otwarcie, w czym i kiedy możesz im pomóc, a kiedy raczej nie mogą na ciebie liczyć. Nie daj się zastraszyć czy wziąć pod włos.

Graj w otwarte karty

Postaw na szczerość. Jeżeli się z kimś nie zgadzasz, zamanifestuj to. Oczywiście nie w sposób obraźliwy czy wulgarny. Delikatnie, acz stanowczo, powiedz, to, co myślisz. Zgadzanie się ze wszystkim i na wszystko wcale nie przysporzy ci prawdziwych przyjaciół i szacunku.

Pomyśl o sobie

Daj sobie prawo do postawienia siebie na pierwszym miejscu. Dopuść do głosu swojemu wewnętrznemu dziecku. Od czasu do czasu je rozpuść. Skup się na swoich pragnieniach. Pozwól sobie na odrobinę relaksu i przyjemność.Szczęśliwa ty będziesz miała więcej sił na pomaganie światu.

REKLAMA

Miało być inaczej, też tego chciałam… Dlaczego nam nie wyszło? [LIST]

dorosła kobieta

Po porodzie zostawiłam Cię w szpitalu. Nie miałam innego wyjścia [LIST]