w

Wspólne zainteresowania w związku – czy naprawdę są konieczne?

Wielokrotnie trafimy w poradnikach na sugestie, że wspólne zainteresowania w związku są jednym z fundamentów szczęśliwej relacji. Ich brak natomiast ma mieć destrukcyjny wpływ na naszą więź z partnerem i sprawia, że związek dobrze nie rokuje. Ile jest w tym prawdy i czy możemy coś zrobić, by mieć więcej wspólnych pasji? A może to właśnie identyczne zainteresowania mogą okazać się w niektórych sytuacjach szkodliwe?

REKLAMA
wspólne zainteresowania w związku
Fot. Pexels.com

Budowanie więzi na punktach wspólnych

Nie ma co ukrywać: wspólne zainteresowania w związku powodują, że już na starcie nasza relacja silniej się zawiązuje. Wspólne pasje to tematy do rozmów, to sposób na spędzanie razem wolnego czasu, przeżywanie podobnych emocji – właśnie dlatego nas do siebie zbliżają.

Czy jednak ich brak tak źle wpływa na związek? Przede wszystkim nie jest to jedyny powód, dla którego relacja może się rozpaść. Problem w istocie tkwi nie w braku wspólnych pasji, ale w braku zainteresowania, chęci poznawania pasji partnera. Jest to bowiem znak, że nie zależy nam na budowaniu więzi.

Jak znaleźć wspólne zainteresowania w związku?

Mam nadzieję, że należysz do tych, którzy pomimo braku wspólnych zainteresowań z partnerem, pragną je odnaleźć, by stworzyć szczęśliwy związek. Wówczas trzeba zrobić małe rozeznanie i podjąć kilka prób (nie zawsze udanych). Tak naprawdę są trzy wyjścia.

wspólne pasje w związku
Fot. Pexels.com

Możesz wybrać spośród zainteresowań partnera takie, które masz ochotę lepiej poznać i pozwolić mu się wdrożyć. Alternatywnie możesz sama spróbować zachęcić faceta do poznania któregoś z Twoich hobby. Ciekawe i odkrywcze może jednak okazać się wspólne znalezienie czegoś kompletnie nowego, co zaczniecie robić razem, startując z równymi szansami.

Czy wspólne pasje mogą zaszkodzić?

Niekiedy szukanie na siłę wspólnych zainteresowań może wcale nie przynieść pozytywnych rezultatów. Pasje są częścią naszego prywatnego życia, też niekiedy kręgu towarzyskiego – nie każdy i nie zawsze chce się tym dzielić. Nie chodzi bowiem o to, żebyście wszystko robili razem i nie mieli swoich indywidualnych pasji.

Czasami zainteresowania tylko na początku wydają się wspólne. Później okazuje się, że w danej dziedzinie macie zupełnie odwrotne zdania, co staje się przyczyną konfliktu, a w skrajnych przypadkach może zrodzić się między wami niezdrowa rywalizacja.

REKLAMA
tłumienie emocji

Tłumienie emocji, czyli o tym, jak skrywanie uczuć potrafi niszczyć

jak poznać nowych ludzi

Jak poznać nowych ludzi: poszerzanie grona znajomych krok po kroku