w

Toksyczna przyjaźń – jak ją rozpoznać

fot. unsplash.com

Przyjaźń to skarb i fantastyczne uczucie łączące ludzi. Czasem jednak okazuje się, że niby bratnia dusza wysysa z ciebie energię. Zamiast wspierać, po prostu wykorzystuje twoje chęci i dobre serce. Kiedy sympatia do drugiej osoby to toksyczna przyjaźń?

REKLAMA

Toksyczna przyjaźń – co to?

Nierzadko dopiero po latach uświadamiamy sobie, że relacja, w której tkwimy to toksyczna przyjaźń. Jak się objawia? Po pierwsze, w pewnym momencie uświadamiasz sobie, że teoretycznie bliska ci osoba sprawia, że czujesz się źle. Po drugie, zaczynasz odczuwać, że ta znajomość bardziej cię przygnębia i irytuje niż rozwija. W końcu, zdajesz sobie sprawę, że ty ciągle jesteś na drugim planie. Czasem nawet stajesz się dla drugiej osoby chłopcem do bicia i kozłem ofiarnym.

Ty dajesz i nie dostajesz nic w zamian

Oczywiście przyjaźń rzadko kiedy jest symetryczna. Zdarza się, że jedna z osób ma trudniejsze doświadczenia, bardziej potrzebuje wsparcia i lubi być zaopiekowana. Z kolei druga osoba woli pocieszać i nie przepada za wypłakiwaniem się. Jednak, kiedy tylko jedna „przyjaciółka” żąda uwagi, pocieszania, pomocy, współczucia i atencji to nie jest normalna relacja.

Toksyczna przyjaciółka/ przyjaciel jest manipulatorem. Jest w stanie posunąć się do najbardziej perfidnych zagrań, by tylko postawić na swoim. Najczęściej swoje problemy i frustracje przelewa na bliskie sobie otoczenie. Tak naprawdę nie zależy mu na poprawie jego sytuacji, on napawa się przelewaniem swoich żali na innych. Lubi odgrywać rolę ofiary, ale tak naprawdę to ciebie pogrąża.

Sekrety orężem walki

Ponieważ dobrze się znacie, toksyczny a`la przyjaciel wie o wszystkich twoich słabościach i lękach. Nie zawaha się, by wykorzystać je przeciwko tobie. Wyśmiewanie w towarzystwie, przypadkowe zdradzenie twoich sekretów, małe uszczypliwości w ważnych dla ciebie chwilach. Brzmi znajomo? Jeśli tak, lepiej zakończ te znajomość.

Czasem dopiero po latach otwieramy oczy i zdajemy sobie sprawę, że tkwimy w relacji, która nas wypala i niszczy. Nim definitywnie zakończysz znajomość, spróbuj najpierw ograniczyć kontakty. Jeżeli nie tęsknisz za „przyjacielem”, a nawet odczuwasz pewną ulgą z faktu, że go nie ma w pobliżu, wiesz, co robić. Odetnij się nim toksyczna przyjaźń zrujnuje twoje zdrowie psychiczne i inne związki.

 

REKLAMA

Tajemnicze zniknięcie księżniczki z Dubaju

Nie chciał zrobić tego co ojciec. Jednak tej miłości nie dał rady się przeciwstawić