w

Rywalizacja w związku – sprawdź, co ją powoduje i do czego to prowadzi

Skłonność do konkurowania i rywalizacji kojarzy się ze sportem czy osiąganiem sukcesów naukowych i zawodowych. Nie omija ona jednak także relacji z najbliższymi, w szczególności z partnerem. Dostrzeganie w partnerze rywala wiąże się z chęcią dominacji w związku, a co za tym idzie, podejmowaniem decyzji i posiadaniem racji. Ale czy wiesz, że rywalizacja w związku to prosta droga do jego destrukcji?

REKLAMA
rywalizacja w związku
Fot. Pexels.com

Rywalizacja w związku – jak się objawia?

Rywalizacja w związku może dotyczyć różnych aspektów waszego życia. Możecie np. konkurować ze sobą pod względem zawodowym (kto więcej zarabia, kto zajmuje wyższe stanowisko), ale bardzo często chodzi głównie o obowiązki domowe i wychowanie dzieci.

Mówiąc krótko, rywalizacja ma wykazać, które z was jest „lepsze”. To, które wygra, ma zawsze rację, dominuje, decyduje, wymaga, stawia warunki… I coraz mniej liczy się z drugą stroną…

Dlaczego rywalizujemy z partnerem?

Rywalizacja z partnerem może mieć swoją genezę w tzw. stylu przywiązania, czyli schemacie wchodzenia w relacje z ludźmi, jaki nabyliśmy w dzieciństwie. Jednocześnie, skłonność do rywalizacji i dominacji wykazuje bardzo często osoba, która czuje się mniej pewnie, ma niską samoocenę i sama panicznie boi się zostać zdominowana.

Z drugiej strony konkurowanie może być też przejawem toksycznego charakteru. Osoba taka chętnie narusza cudze granice, więcej bierze, niż daje od siebie, lubi manipulować i podporządkowywać sobie innych.

Jak pokonać rywalizację w związku?

rywalizacja z partnerem
Fot. Pexels.com

Niestety rywalizacja w związku zwykle prowadzi do jego rozpadu. Relacja polega na harmonii, równowadze. Oboje chcemy dawać i brać, przywiązujemy się, ale też chcemy zachować asertywność, niezależność i własną przestrzeń. Kiedy jedno chce siłą przejąć władzę, rzadko wychodzi z tego coś dobrego.

Jeśli to ty jesteś stroną skłonną do dominacji, musisz zastanowić się, czy faktycznie zawsze musisz mieć rację i czy cię to uszczęśliwia. Spróbuj częściej chwalić swojego partnera, zostawiać mu wolną rękę, słuchać go i omawiać z nim wspólne decyzje. Jeśli natomiast to partner narzuca chorą rywalizację, porozmawiaj z nim o tym. W razie czego zaproponuj spotkanie z terapeutą par.

REKLAMA
historia kobiety

Mówił mi to, co chciałam usłyszeć. Dziś to wiem i nie chcę go znać [WASZE HISTORIE]

co cenimy w facetach

Co cenimy w facetach: 10 najważniejszych męskich cech