Szczęśliwy związek to między innymi taki, w którym dwie osoby znają swoją wartość i jednocześnie darzą szacunkiem partnera. Stosunkowo często bywa jednak, że mamy niską samoocenę, nie czujemy się ze sobą dobrze, a to ewidentnie negatywnie wpływa na nasze relacje. Przekonaj się, czy i ty masz problem z niskim poczuciem własnej wartości w związku, i dowiedz się, jak można temu zaradzić na 5 sposobów.
Czy niska samoocena w związku Cię dotyczy?
Stosunkowo łatwo rozpoznać, kiedy kobieta czuje się niepewnie w relacji ze swoim partnerem z powodu swojej niskiej samooceny. Przyjrzyj się poniższym symptomom i zastanów, czy Ciebie też one dotyczą:
- Masz kompleksy dotyczące Twojego wyglądu, ale też pozycji, statusu materialnego, wykształcenia itp.
- Potrzebujesz nadmiernej uwagi, troski, akceptacji i deklaracji uczuciowych ze strony partnera.
- Dużo rzeczy w Tobie i w Twoich relacjach z mężczyznami Cię nie zadowala.
- Nieustannie boisz się o przyszłość Waszego związku.
- Jesteś zazdrosna o swojego partnera, a w innych kobietach dostrzegasz niebezpieczne rywalki.
- Dostosowujesz się do potrzeb innych, za to nie potrafisz być sobą i komunikować własnych oczekiwań.
Skąd się bierze niskie poczucie wartości w relacjach?
Niska samoocena w związku może mieć różne źródła, również sięgające okresu dzieciństwa. Krytyka i brak uwagi ze strony rodziców albo wręcz przeciwnie – nadmierna kontrola mogły wypracować w Tobie mechanizm szukania akceptacji u innych oraz poczucie jej braku.
Jeśli dodatkowo jesteś osobą nieśmiałą, z kompleksami i autokrytyczną, prawdopodobnie wchodząc w relacje, silnie uzależniasz się od partnera. Taka postawa szczególnie naraża Cię na nawiązywanie nawet toksycznych relacji oraz przeżywanie miłosnych rozczarowań – a to z kolei dodatkowo podkopuje Twoją samoocenę. Jak zatem przerwać to błędne koło?
5 porad, dzięki którym pokonasz niską samoocenę
Spróbuj podjąć tych 5 działań, by stopniowo wzmacniać swoją samoocenę, lepiej czuć się w związkach i nawiązywać zdrowe i szczęśliwe relacje.
- Zacznij komunikować swoje potrzeby – na początku może Ci się to wydać trudne, ale wkrótce zauważysz poprawę komunikacji w Twoim związku i pozytywną zmianę stosunku partnera do Ciebie.
- Zmień to, co możesz – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś doskonaliła to, w czym chcesz być lepsza, czy to w kwestii wyglądu, czy Twoich umiejętności. Wystarczy, że uznasz, że to dla Ciebie ważniejsze, niż uszczęśliwianie innych.
- Traktuj siebie jak najlepszą przyjaciółkę – czyli po prostu zatroszcz się o siebie i miej do siebie życzliwy stosunek. Co byś powiedziała przyjaciółce, która skarżyłaby Ci się na to samo, co ty?
- Poszerzaj strefę komfortu – zrób listę sytuacji, które wywołują Twój strach lub niepokój. Uszereguj je od najłatwiejszych do najtrudniejszych i regularnie wystawiaj siebie na próbę. To nie zawsze będzie przyjemne, ale szybko dostrzeżesz rezultaty.
- Szukaj swojej wartości wewnątrz – każdy z nas jest wartościowy i zasługuje na szacunek. Zacznij sama odkrywać swoje zalety, zamiast usiłować wyciągać tę informację od innych, w od tym partnera.