w

Pięć języków miłości – czy wiesz, którym Ty się posługujesz?

Czy znasz koncepcję 5 języków miłości? Według niej każdy, wyrażając i odbierając miłość, w różnych proporcjach wykorzystuje pięć swego rodzaju strategii. Jeśli partnerzy używają odmiennych języków miłości, czasami może im się wydawać, że druga osoba nie dostrzega ich starań lub nie odwzajemnia uczuć. Jednocześnie, kiedy już znamy język miłości swój i partnera, możemy lepiej zrozumieć i odpowiadać na swoje wzajemne potrzeby w związku.

REKLAMA

pięć języków miłości

1. Słowa zapewnienia

W tym języku miłości najważniejsze są słowa wypowiedziane i napisane, a także słuchanie. Dla osób posługujących się nim wyrażanie miłości oznacza deklaracje uczuć, wysyłanie miłosnych liścików czy wiadomości oraz werbalne wyrażanie akceptacji, zachęty, komplementów czy wsparcia. Oczekują, że partner to zauważy i odpowie im tym samym.

2. Kontakt fizyczny

Jeden z najbardziej popularnych języków miłości. Jak łatwo się domyślić, polega na okazywaniu uczucia poprzez dotyk i bliskość, na które składa się kontakt intymny, ale też choćby siedzenie w bliskiej odległości. Osoba, która posługuje się tym językiem miłości może łatwo poczuć się odtrącona, jeśli ktoś trzyma ją na dystans.

3. Podarunki

Dla osób posługujących się tym językiem miłości podarunek to nie zwykły konwenans, ale autentyczny wyraz uczuć. Dlatego też będą wkładały wiele starań w wybór dobrze trafionego prezentu, a i same szczerze okażą radość z otrzymania upominku. Będą również bardzo czułe na reakcje obdarowywanych osób.

4. Wartościowy czas

okazywanie miłości

To język miłości opierający się na wspólnie spędzonym czasie, ale bynajmniej nie biernie. Gdy osoba posługująca się tym językiem zechce wyrazić swoje uczucia, będzie poświęcać dużo uwagi partnerowi oraz zaplanuje wspólne aktywności po to, by jak najpełniej doświadczyć bycia razem. Doceni natomiast podobną inicjatywę z drugiej strony.

5. Bycie pomocnym

Dla osób posługujących się tym językiem dowód uczuć stanowi ofiarowanie pomocy, swoich umiejętności i wsparcia. Chętnie wyręczą partnera w obowiązkach, zrobią coś użytecznego bez proszenia, ale i będą miały satysfakcję, jeśli partner zwróci się do nich o pomoc. W zamian będą oczekiwały docenienia tych gestów i odwdzięczenia się tym samym.

Czy wiesz już, którym językiem posługujesz się Ty, a którym Twój partner?

REKLAMA
iska samoocena w związku

Pokonaj niską samoocenę w związku dzięki tym 5 poradom!

Smutny facet

Kocham Cię, ale nigdy ci tego nie powiem. Powód jest prosty [LIST]