w ,

Niemożliwa miłość: 4 oblicza nieszczęścia w miłości i ich przyczyny

Miłość nie wszystkim kojarzy się z happy endem. Nierzadko jest dla nas źródłem trudnych doświadczeń, związanych z cierpieniem i rozczarowaniem. Takich odczuć może dostarczyć niemożliwa miłość – taka, która nie ma i może nigdy nie miała szans na spełnienie. Dowiedzmy się zatem, co sprawia, że kochamy wbrew wszelkim przeciwnościom i racjonalnym przesłankom. Czy niemożliwa miłość faktycznie pozbawiona jest nadziei i czy może stać się dla nas pułapką?

REKLAMA
niemożliwa miłość
Fot. Pexels.com

Niemożliwa miłość i jej różne warianty

Czym tak naprawdę jest miłość niemożliwa i na czym polegają ograniczenia, które nie pozwalają jej się spełnić? Może mieć ona różne oblicza i niekiedy przeszkoda tkwi nie tylko w skomplikowanych okolicznościach, ale w naszym sposobie myślenia. Przyjrzyjmy się 4 typom:

Miłość nieodwzajemniona – czyli klasyk uczuciowych rozterek. Każdemu pewnie zdarzyło się kiedyś wzdychać do kogoś na próżno. Gorzej, gdy takie sytuacje pochłaniają cały uczuciowy potencjał, a ignorujemy znajomości, które mają szanse na powodzenie.

Miłość zakazana – Romeo i Julia, Anna Karenina i hrabia Wroński… Literatura i historia zna wiele miłości niemożliwych, bo zakazanych. Choć czasy się zmieniły, dziś też przecież zdarzają się takie relacje – tyle tylko, że zazwyczaj łatwiej jest pokonać przeciwności losu.

niespełniona miłość
Fot. Pexels.com

Miłość wyidealizowana – relacja, która według naszego wyobrażenia powinna wyglądać zupełnie inaczej. To typowy przypadek, kiedy za niemożliwość miłości winę ponosimy my – nadając cechy związkowi czy partnerowi, których nie posiada.

Miłość toksyczna – brzmi paradoksalnie, bo tak naprawdę nie o miłość tu chodzi. Nie spełni się i nie będzie szczęśliwa, ponieważ opiera się na uzależnieniu, braku szacunku i empatii, czy też obsesji.

Jak uwolnić serce i rozum?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, dlaczego tak naprawdę doświadczasz niemożliwej miłości. Być może za bardzo przywiązujesz się do jej wizerunku, który tkwi w twojej głowie, a tak naprawdę boisz się zaakceptować rzeczywistość. Ta akceptacja wymaga przyjęcia do wiadomości, że nie możemy z kimś być albo że ta osoba nie jest taka, jak chcielibyśmy ją widzieć.

Zamiast pielęgnować w sobie cierpienie i wiecznie liczyć na to, że coś się jednak odmieni, poszukaj szans, które mogą się zrealizować. Koncentrowanie uwagi na niemożliwej miłości nie pozwala ci ich dostrzec. Rozwiąż swoje problemy osobiste i przyjmij do siebie uczucie, które będzie mogło się spełnić.

REKLAMA
Smutna kobieta

Zrezygnowałam dla męża z kariery. Gdybym wiedziała wcześniej, jak on się za to „odwdzięczy”…

nadmierna kontrola w związku

Nadmierna kontrola w związku czyli o naruszaniu granic prywatności