Mowa ciała to rodzaj komunikacji niewerbalnej, którą wszyscy dobrze znamy. Wiemy, jak odbierać osobę przygarbioną czy ze skrzyżowanymi na piersiach rękoma, potrafimy poznać po kimś stres, tylko na niego patrząc. Niektóre gesty potrafią nas zachęcać do kontaktu, inne powodują, że czujemy się niezbyt komfortowo. To również klucz do poznania, czy przedstawiciel płci przeciwnej jest nami zainteresowany. Poniższe wskazówki sprawią, że mowa ciała mężczyzn nie będzie miała przed Tobą tajemnic, a i dowiesz się, jak sama porozumieć się bez słów!
Mowa ciała mężczyzn – jak odbierać sygnały?
Po postawie mężczyzny i różnych gestach, jakie wykonuje, dość łatwo wywnioskować, czy jest on zainteresowany. Szczególnie, jeśli kobieta odwzajemnia to zainteresowanie, szybko wyłapie konieczne niuanse. Oto, na co powinna zwrócić uwagę:
- Postawa ciała: stojący mężczyzna będzie chciał uwypuklić walory swojej figury, więc wyprostuje plecy, wypnie pierś, będzie stał pewnie; siedzący natomiast będzie miał szerzej rozstawione nogi. Zainteresowany kobietą mężczyzna będzie ukierunkowywał ciało w jej stronę, nachylał się do niej i zmniejszał dystans.
- Oczy: jeśli facet patrzy Ci w oczy i co jakiś czas spuszcza wzrok na Twoje usta, prawdopodobnie planuje, co zrobić, by Cię pocałować.
- Gestykulacja: mężczyzna w obecności kobiety, która go pociąga, będzie przeczesywał palcami włosy, dotykał brody, żuchwy, policzków – z powodu lekkiego podenerwowania i chęci zwrócenia uwagi na cechy swojego wyglądu.
- Uśmiech: będzie szczery, naturalny i przede wszystkim często adresowany do interesującej go kobiety.
Mowa ciała kobiet – jakie sygnały wysyłać?
Mężczyźni nie zawsze (właściwie) czytają sygnały wysyłane przez kobiety. Jednak jest kilka z nich, które na pewno ośmielą faceta, który wpadł Ci w oko. Na czele jest rzecz jasna szczery, szeroki uśmiech, który zostanie bezbłędnie odczytany. Ponieważ mężczyzna zwraca uwagę na usta, na pewno zauważy, że je rozchylasz lub zmysłowo przygryzasz. Wrażenie robi też poprawianie włosów i odgarnianie ich tak, by odsłonić szyję i dotykać jej.
Nic jednak nie działa tak skutecznie, jak zmniejszanie dystansu i inicjowanie kontaktu fizycznego. Nawet drobne gesty, jak dotknięcie ramienia, przejście blisko czy strzepnięcie brudu z ubrania zostanie odebrane jako wyraz zainteresowania i zaproszenie do większej poufałości.