w ,

Jak pokonać lęk przed bliskością i dystans w związku? 5 sposobów

Kiedy myślimy o wchodzeniu z kimś w relację o charakterze romantycznym, wyobrażamy sobie potrzebę zaangażowania i bliskości. Są jednak osoby, dla których pokonanie pewnego dystansu w związku stanowi prawdziwe wyzwanie. Nie jest to przy tym łatwe dla ich partnera/partnerki. Czym jest lęk przed bliskością i jak z nim walczyć, by zaznać szczęścia w relacji?

REKLAMA
lęk przed bliskością
Fot. Pexels.com

Czym jest lęk przed bliskością?

Fobia bliskości, filofobia… Nie każdy o nich słyszał. Lęk przed bliskością to jednak dość częsta przypadłość osób, które najczęściej w przeszłości nie miały szansy obserwować dobrych wzorców bliskości (w relacjach z rodzicami, rówieśnikami, innymi partnerami).

Taki dystans przejawia się na różne sposoby. Osoba może mieć problem z byciem w dłuższym związku, mieć bardzo duże wymagania i skłonność do szukania wad w relacji. Jednocześnie może też być nadmiernie zazdrosna i podejrzliwa. Wszystkie te objawy można zebrać do jednego worka, którego główną cechą jest to, że bliskość nie wywołuje pozytywnych skojarzeń.

Jak pokonać dystans w związku?

dystans w związku
Fot. Pexels.com

W niektórych przypadkach lęk przed bliskością wymaga dogłębnego przepracowania z terapeutą. Można sobie jednak z nim próbować radzić na inne sposoby. Oto 5 porad dla osoby zdystansowanej i jej partnera/partnerki:

  1. Zrozumienie: rozpoznaj swój problem i poszukaj jego przyczyny. Postaraj się nazwać to, co powoduje w Tobie obawy. Okaż wyrozumiałość osobie, która zmaga się z lękiem przed bliskością i na której Ci zależy.
  2. Cierpliwość: nie próbuj przełamać dystansu od razu, bo może Cię spotkać rozczarowanie. Daj sobie (i drugiej osobie) czas, nie wywieraj presji i stawiaj małe, lecz systematyczne kroki.
  3. Nauka bliskości: podejdź do sprawy zadaniowo. Osoba, która nie odczuwa lęku przed bliskością, może stać się mentorem tej, która go odczuwa. Jeśli zmagasz się z dystansem, spróbuj naśladować zachowanie osoby, która nie ma z tym problemu.
  4. Dialog: rozmowy z partnerem/partnerką są ważniejsze niż z terapeutą. Dzielenie się swoimi przemyśleniami i odczuciami w przyjaznej atmosferze i wspólne szukanie rozwiązań samo w sobie już zbliża.
  5. Kreatywność: spróbuj myśleć nieszablonowo. Być może są sposoby, w których możesz przełamać lęk przed bliskością tak, by nie odczuwać dyskomfortu. Wymyślcie jako para swój własny kod, którym będziecie komunikować, że jesteście dla siebie ważni.

REKLAMA
czego szukają mężczyźni w związku

Czego szukają mężczyźni w związku, a czego kobiety? 6 rzeczy

Czy mężczyzna w podeszłym wieku może być atrakcyjny? Te zdjęcia to dowód na to, że są jak wino – im starsi, tym lepsi!