w

Jak zakończyć związek i pójść dalej ze swoim życiem?

Zakończenie związku może budzić wiele wątpliwości. Strach przed nowym i nieznanym oraz niepewność, czy decyzja, którą podejmujemy, jest słuszna i ewentualnie odwracalna, sprawiają, że zerwanie z kimś relacji niekoniecznie musi być oczywistym wyborem. Poza tym, samo rozstanie to tylko początek drogi, która nas czeka. Jak uporać się z negatywnymi emocjami i zacząć utożsamiać ze swoim nowym życiem? Jak, a przede wszystkim kiedy wejść w kolejny związek?

REKLAMA

jak zakończyć związek i pójść dalej

Przemyśl za i przeciw

Podjęcie decyzji o zakończeniu związku to przykry moment, wzbudzający wiele obaw. Jeśli wciąż się wahasz, spróbuj zrobić odpowiedni bilans, który pomoże ci przemyśleć sprawę i z czasem wykonać odpowiedni krok. Świadomość tego, co i dlaczego robimy, stabilizuje nas emocjonalnie. Zadaj sobie na przykład następujące pytania:

  • Dlaczego chcę się rozstać?
  • Jakie problemy pojawiły się w naszym związku i dlaczego nie chcę/nie mogę ich rozwiązać?
  • Jak się czuję w moim związku? Czy nastąpiło pogorszenie? Czy jest szansa na poprawę?
  • Czy przeczuwam, że rozstanie przyniesie mi ulgę?
  • Co najgorszego i najlepszego może się stać, jeśli odejdę/zostanę?

Przepracuj emocje i odnajdź siebie

Nawet jeśli byłaś przekonana o słuszności rozstania, przez pewien czas mogą Ci towarzyszyć negatywne emocje. Możesz mieć poczucie straty, pustki, żalu, smutku, strachu, a nawet tęsknoty. To zupełnie normalne: możesz być szczęśliwsza z powodu zakończenia związku, a jednocześnie na początku czuć się bardzo nieswojo. Daj sobie czas na to, by te negatywne emocje stopniowo mogły słabnąć.

jak zakończyć związek

Poza tym, spróbuj na nowo określić siebie. Kiedy jesteśmy w związku, mamy tendencję do myślenia o sobie w liczbie mnogiej. Tymczasem nie powinno się tracić relacji ze swoją własną tożsamością. Zastanów się, co lubisz, co Ci sprawia przyjemność, gdzie siebie widzisz w bliższej i dalszej przyszłości, jakie masz plany i jakie wyznajesz wartości. Testuj różne zajęcia, określ swój styl i zajrzyj w głąb siebie.

Pierwsze kroki w nowym życiu

Zasadniczo, lepiej jest odczekać trochę, zanim ułożymy sobie nowy związek z kolejnym partnerem. Emocjonalne zdystansowanie się do przeszłej relacji pozwoli Ci pełniej wejść w tę nową i nie zmarnować szansy na odnalezienie szczęścia u boku kogoś innego.

Po pierwsze, wykorzystaj dobrze okres, kiedy jesteś sama, na to, co zostało opisane wyżej. Po drugie, ciesz się z możliwości stopniowego i coraz lepszego poznawania drugiego człowieka. Sama musisz wyczuć, kiedy powinno to nastąpić, ale przede wszystkim powinnaś zobojętnieć w stosunku do poprzedniego związku i zapragnąć stworzyć nowy dopiero wtedy, gdy poczujesz się szczęśliwa sama ze sobą.

REKLAMA

“Boska Komedia” Dantego przeniesiona na rulon papieru. Ma niemal 100 metrów!

Freeganizm – 5 porad jak zacząć