in

Jak rozmawiać o swoich potrzebach z partnerem, by chciał je spełniać?

Rozmawianie o swoich potrzebach to fundament każdego poradnika dla par. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Krępujemy się i nie chcemy, żeby partner czuł się oskarżany o to, że ich nie spełnia. Boimy się jednocześnie, że nie będzie chciał wyjść im naprzeciw. A w głębi same być może obawiamy się potrzeb partnera i tego, czy będziemy w stanie jest zaakceptować. Zatem jak rozmawiać o swoich potrzebach z drugą połówką, by faktycznie miało to na celu poprawę relacji?

REKLAMA
jak rozmawiać o swoich potrzebach
Fot. Pexels.com

Przed czym się wzbraniamy?

Poza obawami wymienionymi we wstępie, warto zwrócić uwagę na fakt, że nie jesteśmy tak naprawdę przyzwyczajeni do mówienia o swoich uczuciach i dzielenia się wprost swoimi przemyśleniami. Wbrew pozorom łatwiej nam niekiedy przychodzi obrażenie się czy wszczęcie kłótni niż szczera rozmowa o tym, czego nam brakuje.

Z drugiej strony często sami nie wiemy, o co nam chodzi. Rozmowa o potrzebach wymaga pewnego wkładu pracy, a my jesteśmy w pewnym sensie leniwi. Nie chce nam się spróbować nazwać i opisać jak najdokładniej tego, czego nam trzeba.

Domyśl się – czyli jak nie rozmawiać o potrzebach

Powiedzmy sobie jeszcze o jednej ważnej rzeczy, mianowicie, jak nie należy rozmawiać o swoich potrzebach z partnerem. Przede wszystkim powszechnym błędem jest strategia „Domyśl się” oraz przekonanie, że w długim poważnym kochającym się związku partnerzy powinni znać swoje potrzeby bez dialogu. Jeśli podchodzimy do tematu, z góry oskarżając partnera o to, że czegoś się nie domyślił i czegoś nigdy nie chciał robić, to rozmowa zakończy się klęską.

Jak rozmawiać o swoich potrzebach – kilka zasad

rozmawianie o potrzebach
Fot. Pexels.com

Jak zatem rozmawiać o swoich potrzebach z partnerem? Rozmowę warto poprzedzić wspomnianymi już przemyśleniami. Nazwanie emocji i swoich oczekiwań nie jest proste, ale wiele rozjaśnia. Pozwala nam też zrozumieć, dlaczego partner nie mógł się domyślić czegoś, co sami z trudem identyfikujemy.

Rozmowa o potrzebach powinna być pozbawiona oskarżania o to, że ktoś czegoś nie dopełnił. Zamiast tego przedstawiajmy je w formie propozycji i uzasadniajmy emocjami. Jednocześnie w rozmowie powinno się znaleźć miejsce na potrzeby partnera oraz na wspólne opracowanie praktycznych sposobów na ich realizacje. Takie zadaniowe podejście ustawi was na pozycji partnerów, a nie wrogów.

REKLAMA
jak okazywać uczucia

Jak okazywać uczucia w związku: 6 sposobów

po co nam flirt

Po co nam flirt i randka? O rytuałach, którym grozi wyginięcie