w

Jak pielęgnować przyjaźń? 5 najważniejszych zasad

Przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji w naszym życiu. Niektórym stworzenie takiej więzi nie sprawia problemu, inni potrzebują lat, by odkryć, kto jest ich prawdziwym przyjacielem. Czasami są to towarzysze zabaw z dzieciństwa, innym razem osoby, które wsparły nas w trudnych chwilach lub z którymi nieoczekiwania odnaleźliśmy wspólny język.

REKLAMA

Zastanówmy się, dlaczego i jak pielęgnować przyjaźń, by przetrwała wszelkie życiowe zawirowania.

jak pielęgnować przyjaźń
Fot. Pexels.com

Dlaczego przyjaźń wymaga pielęgnacji?

Jak każda relacja, przyjaźń wymaga pielęgnowania. Tak samo jak związek z partnerem, tak samo jak relacje zawodowe. Wspólne mieszkanie czy miejsce pracy nam tutaj nie pomoże, dlatego istotą przyjaźni jest właśnie to, że tylko kiedy o nią dbamy, staramy się ją podtrzymać, ona może w ogóle istnieć.

Możliwe, że masz już przyjaciółkę, do której bez skrępowania możesz zadzwonić po miesiącu milczenia i rozmowa wam się klei jak zawsze. Ale pamiętaj, że to tylko oznacza, że wasza przyjaźń ma solidne fundamenty, które kiedyś obie zbudowałyście.

Jak pielęgnować przyjaźń – najważniejsze przykazania

Cała sztuka dbania o przyjaźń opiera się na kilku zasadach. To one właśnie powodują, że więź staje się coraz silniejsza i trwalsza. Dzięki nim nawet jeśli wasze życie się zmienia i przechodzi kolejne rewolucje, przyjaźń pozostaje niezmienna.

jak dbać o przyjaźń
Fot. Pexels.com

1. Szczerość – przed przyjaciółmi nie zakłada się maski. Jesteśmy przy nich sobą i cenimy ich za to samo. Potrafimy powiedzieć sobie prawdę w oczy nawet, gdy nie jest ona zbyt przyjemna.

2. Wsparcie – to oczywiste, że na przyjaciołach możemy polegać. Nie zrzucamy na nich ciężaru swoich problemów, ale okazujemy sobie wzajemne wsparcie w trudnych chwilach, pomagając sobie i pocieszając się.

3. Wysłuchanie – spotkania z przyjaciółką to nie tylko możliwość wygadania się z własnych rozterek. To też umiejętność słuchania i okazywania zainteresowania życiem i sprawami drugiego człowieka.

4. Zaufanie – wzajemne zaufanie to podstawa przyjaźni. Czujesz więź nie tylko dlatego, że Ty możesz zaufać przyjaciółce, ale również dlatego że wiesz, że i ona darzy Cię zaufaniem.

5. Docenianie – czyli pokazanie przyjaciółce, że jest dla Ciebie ważną osobą. To właśnie dlatego okazujesz wdzięczność, troszczysz się o nią i pokazujesz, że zajmuje istotne miejsce w Twoim życiu.

REKLAMA
nadmierna kontrola w związku

Nadmierna kontrola w związku czyli o naruszaniu granic prywatności

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe, czyli gdy praca staje się zmorą