w

Jak odkryć swoje mocne strony i dlaczego to takie ważne?

W codziennym życiu zwykle brakuje nam głębszej autorefleksji i nie zastanawiamy się nad tym, jak dobrze znamy sami siebie. Są jednak sytuacje, kiedy choćby wiedza o naszych wadach i zaletach może okazać się niezwykle przydatna. To na jej podstawie decydujemy często o tym, jak potoczy się nasza zawodowa kariera. Tylko jak odkryć swoje mocne strony, by móc je później wykorzystać?

REKLAMA
jak odkryć swoje mocne strony
Fot. Pexels.com

Jak odkryć swoje mocne strony samodzielnie?

W kilku prostych krokach możesz określić swoje mocne strony. Odpowiedz sobie na poniższe pytania (warto przy okazji zrobić sobie notatki):

  • Co lubię robić? Co mi sprawia przyjemność?
  • Za co byłam najczęściej chwalona?
  • Jakie komplementy utkwiły mi w pamięci?
  • W czym się czuję pewnie i nie potrzebuję pomocy?
  • W czym jestem dobra, szybka, skuteczna?

Pamiętaj, że liczą się zarówno miękkie, jak i twarde umiejętności. Niektórych z nich możesz nie umieć nazwać na początku, ale wówczas opisz sytuację, która ich dotyczyła. Może się okazać, że nie zauważałaś wcześniej, że np. umiesz dobrze zaplanować wyjście grupowe, potrafisz gustownie dobierać barwy albo dobrze organizujesz pracę zespołu.

O twoich zaletach mogą powiedzieć ci inni

Osoby, które cię znają, niekoniecznie tylko te najbliższe, mogą ci wiele powiedzieć i odkryć przed tobą twoje mocne strony, o których nie miałaś pojęcia. Nie bagatelizuj komplementów i nie wstydź się zapytać, jak cię oceniają. Możesz wyjaśnić, że to ważna dla Ciebie informacja, ponieważ nie jesteś pewna ścieżki zawodowej, jaką wybrałaś.

jak poznać swoje mocne strony
Fot. Pexels.com

Bezpośrednio informacji mogą udzielić Ci bliscy, ale staraj się zwracać uwagę na wszelkie komunikaty zwrotne (np. z jakim problemem zwracają się do Ciebie najczęściej inne osoby, kiedy reagują na Ciebie pozytywnie).

Dlaczego znajomość mocnych stron jest tak ważna?

Wystarczy, że znajdziesz się na rozmowie o pracę i z dużym prawdopodobieństwem padnie pytanie o Twoje mocne strony. Mając ich pełną świadomość, możesz odpowiedzieć nieszablonowo i przekonująco.

Znajomość mocnych stron jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji. Możesz odkryć, że tak naprawdę masz szansę świetnie sprawdzić się w czymś, czego wcześniej w ogóle nie rozważałaś. To też okazja do tego, by rozprawić się z fałszywymi wyobrażeniami o sobie, również tymi, które przeceniają Twoje możliwości, a ostatecznie prowadzą Cię nie do satysfakcji, lecz frustracji.

REKLAMA
mama i córka

Czy warto przyjaźnić się z matką?

jak się uwolnić od poczucia winy

Chroniczne wyrzuty sumienia czyli jak się uwolnić od poczucia winy