w

Jak lepiej organizować czas? Triki na organizację czasu w pracy i domu

Czy ciągle masz wrażenie, że z czymś nie nadążasz, jesteś zestresowana i zmęczona? W Twoim napiętym harmonogramie brakuje miejsca na relaks i rozrywkę? A może każdy dzień kończysz słowami „No i znów nic nie zrobiłam”?

REKLAMA

Dla niektórych doba ma aż, a dla innych tylko 24 godziny. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, koniecznie przeczytaj poniższe porady i zobacz, jak lepiej organizować czas. Przyjrzymy się, jak powinna wyglądać idealna organizacja czasu w pracy, w domu i kiedy masz chwilę dla siebie.

organizacja czasu
Fot. Pexels.com

Organizacja czasu w pracy

Teoretycznie w pracy masz przydzielone konkretne obowiązki, które muszą się zamknąć w określonym czasie. To sprzyja lepszej organizacji, ale tylko pod warunkiem, że potrafisz dobrze wyznaczyć priorytety i ocenić swoje możliwości. A zatem:

  • Szereguj obowiązki od najpilniejszych do mniej pilnych, od najtrudniejszych do najłatwiejszych;
  • Zaplanuj sobie przerwy i podziel obowiązki tak, by między przerwami zamknąć jakiś konkretny etap pracy;
  • Ogranicz czynniki, które Cię dekoncentrują (otwarte czaty, media społecznościowe i strony internetowe, muzyka), zadbaj o świeże powietrze;
  • Uwzględnij margines błędu na wypadek, gdyby coś nie wyszło, okazało się bardziej skomplikowane lub gdybyś była w gorszej kondycji.

Organizacja czasu w domu

Niestety, koniec pracy nie oznacza zazwyczaj początku czasu wolnego. Obowiązki domowe, te stałe i te nieprzewidziane, potrafią błyskawicznie zagarnąć pozostałą część dnia. Co zatem zrobić, by codzienność nie okazała się nieustanną harówką?

jak lepiej organizować czas
Fot. Pexels.com
  • Zrób listę stałych obowiązków, wraz z ich częstotliwością i czasem, jaki musisz na nie poświęcać;
  • Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe z innymi osobami, podzielcie się możliwie precyzyjnie tymi obowiązkami;
  • Korzystaj z kalendarzy i narzędzi planowania, dodając do nich każde zadanie, o którym sobie przypomnisz, a na koniec dnia porządkuj je;
  • Nie planuj ponad swoje siły, a dąż do minimalizmu – zrealizowanie zadań szybko i do końca da Ci więcej satysfakcji niż spalanie się na kolosalnych przedsięwzięciach.

Organizacja czasu wolnego

Czas wolny, wbrew pozorom, też wymaga organizacji. Jeśli brakuje Ci jakiejś aktywności typu hobby, najłatwiej będzie zapisać się na zajęcia, które sprawią, że dostosujesz swoje plany do określonego terminu (a i inni będą musieli się dostosować do tego, że wychodzisz).

Poza tym, jak zostało wspomniane, minimalizuj to, co nie wymaga tak naprawdę ogromnych nakładów pracy. Oszczędzaj się, a łatwiej Ci będzie w ciągu dnia wprowadzić rytuały w postaci godziny z książką czy wyjścia z przyjaciółką na kawę.

REKLAMA
po czym poznać że to coś więcej niż przyjaźń

Po czym poznać, że to coś więcej niż przyjaźń? Typowe oznaki

Para zakochanych

Rodzice nie chcieli słyszeć o ich związku. Uważali ich za rodzeństwo