w

10 najlepszych pomysłów, jak dbać o zdrowie psychiczne

Od naszej kondycji psychicznej zależy nasze samopoczucie fizyczne i efektywność codziennego funkcjonowania. Nie oznacza to, że powinniśmy stale, za wszelką cenę usiłować utrzymać ją na jak najwyższym poziomie – to zwyczajnie niemożliwe. Należy jednak wiedzieć, jak dbać o zdrowie psychiczne, by łagodniej znosić trudniejsze chwile i zwyczajnie czuć się lepiej.

REKLAMA
jak dbać o zdrowie psychiczne
Fot. Pexels.com

Dlaczego warto dbać o psychikę?

Wprowadzenie do życia pewnych nawyków związanych z dbaniem o psychikę to inwestycja na lata. Co chwila musimy stawiać czoło sytuacjom stresującym i nieprzyjemnym. Jesteśmy zmęczeni, izolujemy się, nie mamy hobby – i ani się obejrzymy, nastrój przybicia zaczyna nam towarzyszyć przez cały czas.

Do tego dochodzą objawy fizyczne, które znów pogarszają nasze samopoczucie psychiczne. Wpadamy w błędne koło, z którego naprawdę trudno wyjść bez pomocy specjalisty. Dlatego regularne pielęgnowanie swojej psychiki powinno stać się dla nas tak naturalne jak jedzenie czy dbanie o higienę.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Poniżej znajdziesz 10 sugestii, jak możesz zadbać o swoje samopoczucie psychiczne. Wprowadź chociaż część z nich lub zweryfikuj, czy rzeczywiście właściwie realizujesz te, które już są w Twoim życiu.

dbanie o psychikę
Fot. Pexels.com
  1. Wysypiaj się: tak banalna rzecz, jak to, jak długo i w jakich godzinach śpimy, ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego!
  2. Odpoczywaj: odpoczynek oznacza, że wyłączasz też umysł. Oddaj się lekturze, hobby, które skupi Twoją uwagę, lub zwykłemu byczeniu się.
  3. Przebywaj z ludźmi: nie każdy miał szczęście poznać prawdziwych przyjaciół, ale spędzanie czasu nawet z rodziną czy ze znajomymi ma też ogromny wpływ.
  4. Bądź blisko natury: przebywanie na świeżym powietrzu, najlepiej na łonie natury, sprzyja relaksowi, medytacji i dotlenieniu.
  5. Śmiej się: nic tak nie rozluźnia jak spontaniczny śmiech. Obejrzenie komedii na poprawę humoru wcale nie jest… śmieszną radą.
  6. Uprawiaj sport: niekoniecznie wyczynowo. Ruch uwalnia od napięcia, poprawia kondycję fizyczną i nastrój.
  7. Rób coś dla innych: warto czasami przestać się koncentrować na sobie i czerpać radość z pomocy innym.
  8. Odpuszczaj: perfekcjonizm i ambicje nierzadko są przyczyną stresu. Przekonaj się, jak miło jest sobie czasami odpuścić.
  9. Nie porównuj się: porównywanie z innymi jest źródłem frustracji i obniżonej samooceny – szkodzi naszemu samopoczuciu psychicznemu.
  10. Szukaj pomocy: skorzystanie z pomocy psychologa to nie oznaka słabości, a dowód na to, że dbamy o zdrowie psychiczne.

REKLAMA
co zrobić, by inni traktowali cię poważnie

Co zrobić, by inni traktowali Cię poważnie? Błędy i wskazówki

rozmarzona kobieta

Gdyby nie czasy, na pewno byłybyśmy dzisiaj razem [LIST]