w

Jak bronić się przed manipulacją? Ujarzmij manipulatora!

Codziennie jesteśmy ofiarami jakiejś manipulacji, choćby oglądając reklamy. Manipulacja robi się jednak naprawdę groźna i nieprzyjemna, gdy stosuje ją regularnie osoba z naszego najbliższego otoczenia. Ma ona w ten sposób władzę nad naszymi emocjami, percepcją rzeczywistości, samooceną… Jedyne, co nam pozostaje w takiej sytuacji, to nauczyć się na to skutecznie reagować. Jak bronić się przed manipulacją?

REKLAMA
jak bronić się przed manipulacją
Fot. Pexels.com

Rozpoznaj manipulatora

Rozpoznanie manipulatora jest pierwszym krokiem do uodpornienia się na jego wpływy. Nie jest to jednak proste, bowiem manipulator to osoba sprytna i podstępna – przede wszystkim nie chce się zdemaskować.

Da się jednak wyczuć, że rozmowa z manipulatorem nie wygląda jak normalna dyskusja. Towarzyszy jej niepokój, brak zaufania i automatyczne przyjmowanie postawy obronnej. Jeśli dodatkowo wiele razy miałaś wrażenie, że ktoś wykorzystał Twoje słowa przeciwko Tobie, a Ty po rozmowie długo zastanawiasz się, o co w ogóle chodziło i co innego mogłaś powiedzieć – prawdopodobnie byłaś ofiarą manipulacji.

Sposoby, jak bronić się przed manipulacją

Jak zatem w porę obronić się przed manipulacją? Unikajmy przede wszystkim kilku podstawowych błędów. Emocje musimy trzymać na wodzy, nie możemy liczyć na to, że manipulator będzie grał fair, a także sami powinniśmy wystrzegać się stosowania manipulacji. To do niczego dobrego nie doprowadzi.

jak bronić się przed manipulatorem
Fot. Pexels.com

Dobrym sposobem jest zrobienie sobie przerwy. To pozwoli ci opanować emocje i myśli i nie dasz się zmanipulować pod presją czasu. Staraj się równo oddychać i mówić wolniej od rozmówcy, a gdy zapędzi Cię w kozi róg, zażądaj pauzy.

Stawiaj granice i nie pozwalaj ich przekraczać. Spróbuj kilka razy się na coś bezwzględnie nie zgodzić, kiedy Ci to nie odpowiada. Nie szukaj na siłę kompromisu – niech wie, że umiesz być asertywna. To pozwoli zdemaskować jego manipulacje, ponieważ prawdopodobnie przystąpi do szantażu emocjonalnego.

Zawsze dobrze mieć przy sobie świadka na czas takich konfrontacji. Jeśli go jednak brakuje, sama nim się stań. Aby zdemaskować manipulację, możesz na przykład powtarzać słowa manipulatora. Pokonaj go jak mitologiczną Meduzę – lustrem! Bez Twojego aktywnego udziału sam się pogubi.

REKLAMA
toksyczna pozytywność

Toksyczna pozytywność – czym jest i dlaczego tak bardzo szkodzi?

co niszczy związek

Co niszczy związek? 4 najbardziej destrukcyjne czynniki