Ciąża i przyjście na świat dziecka wiele zmienia w życiu kobiety. Nieważne czy odbywa się to siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. W związku z tym świeże macierzyństwo wymusza też zmiany w łóżku. Czy to oznacza, że po ciąży bliskość musi zniknąć? Na szczęście nie!
Liczne zmiany
Ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie na malucha, ale i szereg zmian w organizmie kobiety. Niektóre z nich (żylaki, rozstępy, problemy urologiczne czy ginekologiczne) mogą zostać na chwilę. Wiele zostaje na zawsze. Dlatego właśnie nowa fizyczność często bywa trudna do zaakceptowania przez świeżo upieczoną mamę. Z tego powodu zamyka się na partnera. Niegdyś swobodna, po porodzie się wstydzi. Kompleksy to nie jedyny powód do odsunięcia się od mężczyzny – dochodzi do nich także fizyczne zmęczenie i poczucie przymusu skoncentrowania na noworodku.
Trudne początki
Bez względu na to, czy kobieta rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, czy połóg trwał przez standardowe 6 tygodni, czy dłużej, każda młoda mama obawia się pierwszego zbliżenia po rozwiązaniu. W pamięci ciągle ma ból związany z przyjściem na świat potomka i widzi zmiany w swoich okolicach intymnych. By znów dobrze poczuć się w sypialni, kobieta potrzebuje odpowiedniego nastawienia i atmosfery stworzonej przez partnera.
Odpowiednie nastawienie
By pierwsza wspólna, popołogowa noc była satysfakcjonująca, warto się do niej przygotować psychicznie. Wielu terapeutów zaleca, by o zbliżeniach po porodzie rozmawiać jeszcze w ciąży. Takie przegadanie obaw i lęków pozwala kobiecie na szybsze oswojenie się z bliskością po ciąży.
Ogromną rolę w tym, czy kobieta szybko zdecyduje się na stosunek, odgrywa jej partner. Ponieważ to po jego stronie leży stworzenie odpowiedniej atmosfery i delikatne zajęcie się ukochaną. Musi pamiętać, że poród i połóg indukują wiele zmian fizycznych i hormonalnych. To one sprawiają, że kobieta może mieć problem z odpowiednim nawilżeniem, a nawet odczuwać dyskomfort w czasie niektórych pieszczot czy pozycji.
Inna satysfakcja?
To, że ciało kobiety zmienia się po ciąży i przyjściu na świat dziecka, nie musi oznaczać, że bliskość nie będzie już tak samo satysfakcjonująca, jak wcześniej. Partnerzy muszą tylko na nowo nauczyć się szukania swoich najczulszych miejsc i oswoić się z obecnością w domu małego człowieka. O tym, jak szybko mama i tata wrócą do wspólnego sypiania, decyduje często fakt, czy partnerzy się rozumieją i na nowo się zaakceptowali.