w ,

Dzień kobiet – świętuj go codziennie

Raz do roku, 8 marca wszystkie kobiety w Polsce i w wielu miejscach świata obchodzą swoje święto. Dlaczego jednak tylko raz w roku celebrujemy swoją kobiecość? Bycie kobietą można, a nawet trzeba świętować bycie kobietą!

REKLAMA

Choć w ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się na plus w sprawie kobiet, to jednak nadal bycie kobietą jest bardzo trudne. Społeczeństwo nie daje się nam do końca wyemancypować. W dodatku lansuje wyidealizowany wizerunek kobiety, która jednocześnie jest idealną partnerką oraz matką.

panna młoda
Fot. Pexels.com

Mamy robić karierę, rozwijać się, dbać o wygląd i koniecznie znaleźć czas na dziecko. Oczywiście nie powinnyśmy być singielkami, bo przecież powinnyśmy  realizować się wraz z partnerem. Możemy mieć swoje zdanie, ale bez przesady, bo przecież wolny wybór to nie koniecznie dla nas.

Smutna geneza

Dzień kobiet często staje się tylko okazją do wręczenia kwiatka, drobnego upominku czy słodkości. Niewiele osób pamięta o genezie powstania święta 8 marca i kryjącą za nim smutną historią strajkujących kobiet z Nowego Jorku. One u progu XX wieku nie bały pokazać się, ile są warte. Chciały zrobić coś dla siebie i zrobiły. Sprzeciwiły się społecznym normom i postawiły na siebie.

Właśnie to powinna być główna nauka płynąca ze świętowania dnia kobiet. Zamiast skupiać się na tym, jak wszyscy inni widzą obraz kobiety, zajmij się sobą. Celebruj swoją kobiecość. Jak? Na to pytanie nie ma dobrych odpowiedzi. To właśnie ono powinno stać się osią codziennego świętowania.

Chwila dla siebie

Mimo natłoku obowiązków, postaraj się codziennie znaleźć czas dla siebie. Nie musi być to godzina. Wystarczy kilka minut. Zwolnij. Odetchnij. Może to chwila na sport, książkę, serial, dobrą kawę, ulubioną piosenkę. Jedne kobiety uwalniają swoja kobiecość ćwicząc jogę, drugie robiąc maseczkę, trzecie majsterkując, a czwarte sprzątając. Sposobów jest wiele, i każdy, byle byłby szczery, jest dobry.

Coś miłego

Codziennie staraj sobie pomyśleć o trzech rzeczach, które w sobie lubisz. Takie ćwiczenie pozwala lepiej zrozumieć siebie i umocnić swoją wartość. Taka afirmacja przydaje się każdemu. Staraj się ubrać to, co lubisz. Zrób sobie małą przyjemność. Ogranicz kontakt z osobami, które źle na ciebie działają. Pielęgnuj w sobie dziewczynkę.

Dla zdrowia

Kobiecość to także charakterystyczne dla płci narządy. Jak pokazują statystyki, w Polsce nadal niedopilnowane. Dbaj o zdrowie. Także piersi, macicy, jajników i innych elementów dróg rodnych. Pamiętaj o regularnych badaniach (najlepiej o codziennym samobadaniu piersi) i wizytach u specjalistów.

REKLAMA
Złamane serce kobiety

Byłam pewna, że nie wrócę do męża. Obiecałam Ci to, naprawdę Cię kochałam [LIST]

Jeden wpis w sieci zmienił życie pana Adama!