w

Czy kłótnie w związku są potrzebne? A jeśli tak, to jakie?

Kłótnie, spory, sprzeczki z bliskimi na ogół kojarzą nam się negatywnie. Upatrujemy w nich przyczyny oddalenia się. Są dla nas przejawem niezgodności charakterów, braku szacunku, negatywnych uczuć dla siebie. Ale kłótnie potrafią też informować o czymś bardzo ważnym. A zatem, czy kłótnie w związku są potrzebne? A jeśli tak, to wszystkie, czy tylko niektóre?

REKLAMA
czy kłótnie w związku są potrzebne
Fot. Pexels.com

Czy istnieją dobre kłótnie?

Wbrew pozorom kłótnie mogą przynosić pozytywne efekty. Często pozwalają na rozładowanie emocji, które tłumione przyniosłyby gorsze skutki. Jeśli sprzeczamy się z partnerem, bo wolimy inne rozwiązanie niż on, to komunikat, że nam zależy na jego zdaniu, a także na tym, żeby zrozumiał nasz punkt widzenia. Jeśli dojdziemy do tego, pod wpływem emocji powiemy, co czujemy, taka kłótnia może być konstruktywna.

Kłótnia o tzw. „głupstwa” jest też ważną informacją. Zwykle to oznaka, że problem i związane z nim negatywne emocje kumulowały się w nas od dłuższego czasu. Kłótnia może być w tej sytuacji oczyszczająca i sprawić, że w końcu dojdziemy do tego problemy, a zatem i do rozwiązania.

Kłótnie o destrukcyjnym charakterze

Niestety często jest tak, że nie potrafimy się odpowiednio kłócić i takie sprzeczki szkodzą naszemu związkowi zamiast uczyć nas kompromisów. Dzieje się tak, kiedy kłótnia nie jest tylko okazją do wyrażenia złości i innych negatywnych emocji, ale również agresji w stosunku do drugiej osoby.

kłótnie w związku
Fot. Pexels.com

Kiedy nie potrafimy słuchać, zamykamy się na cudze potrzeby i sami nie potrafimy wyrazić swoich, za to oceniamy i oskarżamy – nawet dyskusja nie mająca znamion kłótni będzie destrukcyjna.

Czy kłótnie w związku są potrzebne – podsumowanie

Podsumowując, w pewnym sensie kłótnie w związku są potrzebne. Oznaczają, że nie jesteśmy obojętni na drugą osobę. Ścieramy się z nią, bo w gruncie rzeczy chcemy do czegoś wspólnie z nią dojść. Pary, które się kłócą, nie są skazane na porażkę. Ważne jest to, jak to robią i czy chcą wykorzystać analizę własnych kłótni do poprawy swoich relacji.

REKLAMA
inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna – jak poznać, czy ją posiadasz?

wysoka wrażliwość

Wysoka wrażliwość, czyli o tym, kiedy czujemy zbyt mocno