w ,

Niedojrzałość emocjonalna, czyli dziecko w skórze dorosłego

Niedojrzałość to cecha, którą zarzucają w szczególności kobiety swoim partnerom. Zapewne mają do czynienia z Piotrusiem Panem, wiecznym chłopcem czy maminsynkiem. Albo jednym z tych, którzy utrzymują wyłącznie powierzchowne relacje. Niedojrzałość emocjonalna jest jednak bardziej złożona i nie ogranicza się do ucieczki przed stabilnym, dorosłym życiem.

REKLAMA
niedojrzałość emocjonalna
Fot. Pexels.com

Po czym poznać Piotrusia Pana?

Niektóre symptomy niedojrzałości emocjonalnej wcale nie są takie oczywiste. Umykają i nie do końca wiemy, w czym tkwi problem, że nie możemy się z daną osobą dogadać. Główne przejawy dotyczą sfery emocjonalnej i mogą to być:

  • nieumiejętność rozpoznania i nazwania swoich emocji;
  • bardzo wąski wachlarz rozpoznawanych emocji;
  • reagowanie w sposób schematyczny, często skrajny na różne emocje;
  • nieadekwatne reagowanie pod wpływem emocji;
  • niestabilność emocjonalna.

Do tego osoby niedojrzałe emocjonalnie uciekają nierzadko w świat fantazji, nie potrafią brać odpowiedzialności za swoje czyny i stawiają oczekiwania na zasadzie „Chcę to tu i teraz”. W zasadzie jak dziecko w skórze dorosłego.

Niedojrzałość emocjonalna w miłości

Dojrzała miłość z niedojrzałym emocjonalnie partnerem? To niestety raczej nie wypali. I nie chodzi tu o dziecinne zachowanie. Osoby niedojrzałe emocjonalnie są mniej zdolne do empatii, często manipulują w celu uniknięcia odpowiedzialności, a przywiązują się prędzej w formie uniezależnienia niż prawdziwej więzi uczuciowej.

niedojrzały emocjonalnie
Fot. Pexels.com

Wśród osób tego typu nierzadko spotkamy narcyzów, skoncentrowanych na sobie, chcących wyłącznie brać, a nigdy dawać, którzy szybko się nudzą. Tak czy inaczej z osobą niedojrzałą emocjonalnie trudno ci będzie stworzyć związek z przyszłością, oparty na zaufaniu i podejmowaniu decyzji dla wspólnego dobra.

Przyspieszone dorastanie dla spóźnialskich

Niedojrzałość emocjonalna to często wynik deficytów w okresie dzieciństwa i ich późniejszych skutków, np. obniżonej samooceny. Takie osoby zwykle nie zaznały wystarczającej troski i uwagi ze strony rodziców. Zdarza się, że pochodzą z rozbitych rodzin.

Nic dziwnego, że jako dorośli wciąż szukają u innych tego, co nie było im dane. I wciąż powielają schematy, które pozwalały im w dzieciństwie przetrwać. Z tego powodu terapia psychologiczna może okazać się niezbędna do tego, by emocjonalnie dojrzeć i skonfrontować się ze swoją przeszłością.

REKLAMA
wstyd przed partnerem

Wstyd przed partnerem: jak go przełamać i czy to zawsze konieczne?

jak okazywać uczucia

Jak okazywać uczucia w związku: 6 sposobów