Mówiąc „psychopata” w naszej głowie pojawia się człowiek, który jest złem wcielonym. Kojarzymy go głównie z negatywnymi cechami i skłonnością do przemocy. Jest w tym dużo prawdy, jednak rozpoznanie psychopaty wcale nie jest tak proste, jak się niektórym może wydawać.
Psychopaci to nie tylko mordercy lub osoby znane z przejawiania przemocy fizycznej. Może nim być twój szef lub szefowa, kolega ze szkoły lub… twój partner.
Jakie cechy charakteryzują psychopatę?
Tendencja do kłamania
Psychopaci to bardzo często dobrzy aktorzy, dlatego rozpoznanie go przez przeciętnego człowieka najczęściej nie następuje szybko. Psychopata kłamie, chcąc osiągnąć dla siebie jakieś profity, a kiedy go zdemaskujesz… idzie w zaparte, wymyślając szereg najróżniejszych usprawiedliwień. Nie przyznaje się do winy, co więcej, może sprawić, że sama już nie będziesz wiedziała co jest prawdą, a co fałszem.
Manipulacja
Umiejętność manipulacji mają opanowaną do perfekcji. Na próżno szukać u psychopaty przejawów poczucia winy, za to bez problemu wywoła je u ciebie. Wchodząc w związek z osobą o cechach psychopatycznych okazuje się, że coraz rzadziej spotykasz się rodziną i przestajesz robić rzeczy dla siebie ważne, w obawie o reakcję partnera. Kolejną jego cechą jest bowiem skłonność do szybkiego wpadania w gniew.
Płytkie emocje
Psychopaci rzadko kiedy przejawiają emocje, które świadczą o zrozumieniu drugiej osoby. Współczucie i empatia zdecydowanie nie są im bliskie. W relacjach międzyludzkich nie zauważają i w związku z tym nie uwzględniają potrzeb innych ludzi.
Podkreślanie swojej wielkości
Psychopata to również osoba o bardzo wysokim mniemaniu o sobie, które nie zmienia się nawet w obliczu ewidentnych porażek. Z łatwością bowiem wytłumaczą i zracjonalizują swoje zachowanie, a wszelką winę… zrzucą na kogoś innego.
Przy wszystkich wyżej wymienionych cechach psychopata może początkowo zrobić na kimś naprawdę dobre wrażenie. Niech cię nie zwiedzie jego nonszalancja i pewność siebie! Płytkość emocjonalna psychopaty sprawi, że nigdy nie uwzględni on twoich uczuć. Z kolei skłonność do agresji może się dla ciebie naprawdę źle skończyć. Psychopata jest bowiem osobą niebezpieczną dla otoczenia.
źródło: mysli.pl