w

4 zasady udanego związku, o których musisz pamiętać

Szukając sekretów udanego związku, natrafimy na mnóstwo porad. Każdy autor poda ich inną liczbę, próbując ująć w sposób odkrywczy coś, co i tak już wiadomo. Zasady udanego związku można zawęzić nawet do czterech najważniejszych. Są jak filary, na których utrzymuje się cała relacja. Przyjrzyjmy się im po kolei i zobaczmy, dlaczego są tak istotne w tworzeniu zgodnej relacji.

REKLAMA
zasady udanego związku
Fot. Pexels.com

Komunikacja pod kontrolą

Szczera rozmowa, umiejętność słuchania i spokojnego mówienia o swoich odczuciach i przemyśleniach, uznawanie innego punktu widzenia, wzajemny szacunek… To wszystko stanowi podstawę skutecznej komunikacji. Jest ona fundamentalna dla szczęśliwego związku, którego nie trawią kłótnie i konflikty. Jeśli potraficie się skutecznie komunikować, potraficie też uniknąć wielu problemów lub je rozwiązać.

Umiejętność czytania partnera

Wydaje się to banalne, ale mnóstwo par nie jest ze sobą szczęśliwych właśnie przez nieznajomość partnera. To, że jesteście ze sobą, oznacza, że znacie się bardzo dobrze. Odsłoniliście przed sobą swoje zalety, ale i wady. Wiecie, gdzie leżą wasze granice. Potraficie zrozumieć się w trudnych sytuacjach, odczytywać komunikaty niewerbalne. To stanowi o waszej więzi i powoduje, że kochacie się, nie próbując wzajemnie zmieniać.

Bliskość nie tylko od święta

cechy udanego związku
Fot. Pexels.com

Relacje intymne są bardzo ważne dla związku, ale nie tylko one. Także bliskość, dotyk, nawet przelotny, są istotnym sygnałem. Dzięki nim nasza więź trwa, dajemy sobie dowód miłości, czułości i troski i nie pozwalamy, by do naszej relacji wdarł się chłód i dystans. Nawet jeśli przechodzicie cięższe chwile, pielęgnowanie bliskości fizycznej będzie dla waszego związku dużym wsparciem.

Czas razem, czas osobno

Ostatnia zasada udanego związku dotyczy dzielenia czasu i przestrzeni. Z jednej strony należy myśleć o tym, by czas spędzony razem był wartościowy, był nośnikiem uczuć i uwagi. Jest to wyzwanie, szczególnie gdy od lat mieszkamy razem. Z drugiej strony o udanej relacji świadczy też fakt, że potrafimy dać sobie przestrzeń, być osobno i nie robić sobie z tego powodu wyrzutów.

REKLAMA
kłamstwo w związku

Kłamstwo w związku: jakie ma przyczyny i konsekwencje?

pierwsza randka

Pierwsza randka: pakiet porad, by zakończyła się sukcesem